Alerji ile Savaşın Galibi: Probiyotikler!

on

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Hapşırma, öksürme, burun kaşıntısı, nefes almada zorluk, durmayan burun akıntısı ve gözlerin sürekli olarak sulanması alerjinin belirtilerindendir. Bu durumların ortaya çıkmasına sebep olan şey alerjen dediğimiz her yerde ve her zaman karşımıza çıkabilecek olan bazı bakterilerdir. Alerjen bakteriler en fazla ev tozu, akar ve hayvan tüylerinde bulunur. Yaşamayı imkansız hale getiren alerji ile bazen mevsimsel olarak rastlaşırız, bazen de bütün bir sene boyunca sürer. Alerji belirtileri ciddiye alınmalı, doktora danışılması ve probiyotik gıdaların tüketimi arttırılmalı, gerekirse takviye ürünler kullanılmalıdır.

Alerji Nasıl ve Neden Oluşur?

Alerjinin genellikle anne babadan çocuklara geçtiği bilinmektedir. Genetik olarak aktarılan alerji, çevredeki tetikleyiciler ile birlikte kendisini gösterir. Araştırmacılar, hijyenik ortamda yetişen ve steril gıdalar ile beslenen bebeklerin mikroplara karşı daha savunmasız olduğunu söylüyorlar. Bu çocukluğunda ayakkabıların altındaki çamuru yiyen kardeşinizin neden sizden daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Örneğin, alerjik astımınız varsa vücut deodorant ya da diğer spreyleri saldıran olarak kabul eder. Bağışıklık sistemi bu duruma aşırı reaksiyon göstererek; hapşurma, öksürme ev gözlerde sulanma olarak tepki verir. alerji-probiyotik

 

Alerji ile Savaşta Probiyotikler

Probiyotikler, güçsüz olan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar. Bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin yerine geçen faydalı bakteriler dolaylı olarak hayat kalitemizi de yukarı çekecektir. Çocuklarda ve yetişkinlerde gürülen polen alerjisi,  alerjik astım, alerjik rinitin  daha hafif geçirilmesi için uzmanlar probiyotik kullanımını öneriyor. Alerji hastaları probiyotik kullanımının yanında yapması gereken diğer şeyler; sigarayı bırakmak, ev işi yaparken maske kullanmak deodorant ve saç spreyi gibi ürünlerden uzak durmaktır. Alerji hafif başlasa bile ileride insanın yaşam kalitesini gerçekten düşürebilmektedir.

Bebeklerde Alerji ve Probiyotik

Probiyotik, yaşam için anlamına gelen özellikle bebeklerin bağırsak sağlığını olumlu yönde düzenleyen bakterilerdir. Doğum sırasında oluşan bağırsak florasını destekler ve ebeveynlerden geçen alerjinin daha az hissedilmesi için bebeklerde probiyotik kullanımı şarttır. Burada çocuklar ve bebekler için özel olarak üretilen probiyotik takviye ürünleri mevcuttur. Bunun yanında bebek anne sütünden başka gıda tüketebilecek yaşa geldiğinde yoğurt, peynir, kefir ve diğer probiyotik ürünler yedirilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir