Bağırsak Düğümlenmesi Nedir? Tedavisi Nasıldır?

on

Bağırsak düğümlenmesi, bağırsakların iç içe geçmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık problemi olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlık bağırsağın içinde bulunan akışı zorlayarak tıkanıklığa sebep olmaktadır. Bağırsak düğümlenmesinde kan akışı zorlandığı için, kan akışının gerçekleşemediği bölgelerde ki dokular zarar görüp canlılığını yitirmektedir. Bu noktada vücuttaki enfeksiyon oranı da doğru orantıda artmaktadır, enfeksiyondan kaynaklı vücudun sıvı oranında düşüş gözlemlenir ve sıvı kaybının olması da hastalığın seyrini olumsuz yönde etki gösterir. Her yaş grubunun başına gelebilecek olan bağırsak düğümlenmesi 3-6 yaş arası çocuklarda daha yaygın olarak görülür.

Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur?

Hastalığın net olarak bir belirtisi olmamasına karşın genel olarak enfeksiyonların vücuda girip tetiklemesi sonucu oluşmaktadır. Kan akışının bozulmasından kaynaklı şiddetli ağrılar, bağırsakların çalışmasıyla bölgesel ağrılar, karın ağrısı ve kramplar görülmesi en muhtemel semptomlar arasındadır. Enfeksiyondan kaynaklı, ödem sorunu da oluşabilmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesinin Belirtileri

Bağırsak düğümlenmesi yaşayan bir kişinin karşılaşacağı ilk semptom aşırı karın ağrısı ve karın bölgesinde oluşabilecek olası kramplardır. Ağrıların sıklığı ve süresi arttıkça dışkıda incelme görülebilmektedir. Genel olarak oluşan ağrılardan kaynaklı vücutta halsizlik, bitkinlik ve yorgunlukta belirtiler sürecine dahil olmaktadır.

Bağırsak Düğümlenmesinin Teşhisi ve Tedavisi

Bağırsak düğümlenmesinin teşhis edilebilmesi için, ultrasonografi veya direk karın grafisi çekilmesi gerekmektedir. Bağırsak düğümlenmesi tedavi edilmeye başlamadan önce tanı ve teşhis koyarken, baryumlu kolon grafisi çekilebilmektedir. Baryumlu kolon grafisi belirli durumlarda düğümlenmeleri açabilmektedir. Damar yolu açarak, sıvı takviyesi ve antibiyotik tedavisi yapılabilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi bağırsak düğümlenmesi rahatsızlığına yakalanan kişiler içinde erken teşhis önem taşımaktadır. Erken teşhisle çok fazla doku zarar görmeden bağırsağı eski sağlığına döndürmek daha kolaydır. Düğümlenme eğer kolon grafisi ile çözülmezse cerrahi operasyonla müdahale ederek, operasyon sonrası sıvı takviyesiyle kişilerin eski sağlığına dönmesi mümkündür.

Bağırsak Düğümlenmesi ve Probiyotikler

Bağırsak düğümlenmesinin oluşmaması için bağırsak sağlığını korumak önemlidir. Bağırsağın içinde vücut dostu bakteriler barınmaktadır. Bağırsağın için düzenleyerek emzimlenme dengesini sağlamakla uyumlulardır. Enfeksiyon ve mikrobik hücrelerle savaşırlar. Bağırsağın içinde ki flora dengesini koruyabilmek için de probiyotik ürünler tüketmek ve düzenli olarak probiyotikler ile beslenmek önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir