Bağırsak Enfeksiyonu Nedir? Probiyotikler ile Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Bağırsak enfeksiyonu bir diğer adıyla ishal, bireylerin hayatı boyunca başlarına gelebilecek bir rahatsızlık türüdür. Her yaş grubu bireyin başına gelmektedir. İlerleyen bağırsak enfeksiyonlarda kusma, karın ağrısı, sıvı kaybı gibi sorunları vücutta yarattığı için gündelik hayatı zorlaştırmaktadır. Bağırsak enfeksiyonuyaşayan bireylerin, hastalık seyri ilerlemeden doktor kontrolünde tedavi olması önem taşımaktadır.

Bağırsak Enfeksiyonu Nedir?

Bağırsak enfeksiyonu vücutta bakteri, virüs ve parazitlerin yerleşmesi sonucu oluşur. En büyük tetikleyicisi besin zehirlenmelerinden kaynaklıdır. Vücut bakteri, virüs ve parazitleri maruz kaldığında bağırsak florasında değişkenlikler gözlenebilir ve bu değişkenlik sonucu kişilerde sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı görülür. Bağırsak enfeksiyonu, bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için enfeksiyona maruz kalmamak adına hijyeni sağlamak önem taşır.

Bağırsak Enfeksiyonu Çeşitleri Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonunun türünü belirlemek, doğru tedaviyi uygulamak için önem taşımaktadır. Tüm bağırsak rahatsızlıkları enfeksiyona bağlı değildir, enfeksiyona bağlı olan durumlarda hangi mikroorganizmadan kaynaklı olduğunun saptanması gerekir. 3 çeşit bağırsak enfeksiyonu türü vardır bunlar; Bakteriyel Gastroenterit, Viral Gastroenterit, Paraziter Gastroenterit olarak adlandırılır.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonun belirtileri hemen hemen aynıdır. Bu belirtiler; mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı ve karında kramplar, ateş yükselmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik hissi, sıvı kaybına bağlı olarak gelişen aşırı susama, tansiyon düşüklüğü, eklem yerlerinde oluşabilecek olası ağrılar olarak bilinmektedir.

Probiyotik Nedir? 

Probiyotik, sindirim sistemini düzenleyen ve sağlıklı olmasını sağlayan canlı bakteriler ve mayalardır. Probiyotikleri vücudumuza alabilmek için yoğurt, kefir, süt vb. ürünler tüketmek büyük önem taşır. Probiyotiklerin en önemli özelliği, bağırsak bakterilerinin doğal dengesinde kalmasında destekleyici bir yapısı olmasıdır.

Probiyotiklerin Bağırsak Enfeksiyonuna Etkisi:

Probiyotikler, bağırsak enfeksiyonunu önleme ve yakalanıldığı takdirde şiddetini azaltmaya yönelik etkilidir. Bağırsak enfeksiyonunu önlemek için antibiyotik tedavisine başvurulması bağırsak içindeki iyi ve kötü bütün bakterileri yok etmektedir. Bunun yerine probiyotik tedavisinin uygulanması sadece zararlı bakterileri yok ederek, iyi bakterilerin korunmasını ve iyi bakterilerin sayısının artmasına da olanak tanır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir