Bağırsak Fistülü Nedir?

on

Bağırsak fistülü, bağırsak ile organlar veya cilt arasında oluşan ve normal olmayan bir bağlantıdır.  Fistüller yaralanmalar ve iltihaplanmalar sonucunda gelişim gösterir. Genellikle doğum sırasında oluşan yırtıklardan, kronik bağırsak hastalıkları veya bağırsaktaki apselerden meydana gelebilir.  Mikrobiyotanın sağlıklı tutulması için probiyotik takviyelerden destek alınabilir.

Bağırsak Fistülü Neden Olur?

 Bağırsak fistülleri kanser cerrahisi, iltihaplı bağırsak ameliyatları, bağırsak yapışmalarını ayırma, mide ve bağırsak ülseri ve apandisit ameliyatları sonrası %75 ile %85 oranında görülme oranına sahiptir. İltihabi bağırsak hastalığında da yaşam boyu var olur. Bağırsak divertiküleri de fistüllere neden olmaktadır. Işın tedavileri sonrası bağırsak fistülü oluşması da %5 ile %10 oranında muhtemeldir. Karın bölgesinde oluşan şiddetli yaralanmalar da bağırsak fistülü oluşumuna neden olabilmektedir. Pankreas kanseri ve rahim kanseri sonrasında da çoğu hastada meydana gelebilmektedir. 

 

Bağırsak Fistülü Belirtileri

 Bağırsak fistülü genellikle makat çevresinde beliren şiddetli ağrı ve şişlik ile ortaya çıkar. Makat çevresinde kaşıntılar oluşabilir ve iltihaplı akıntılar başlar bununla birlikte kişi de halsizlik ve yüksek ateş görülebilir. Bağırsak fistülü kimi zamanda kanlı ve sarı renkli akıntılar oluşabilir bu kişiler ateş ve halsizlik problemi yaşamazlar. Makatta ki akıntı her zaman bağırsak fistülünü işaret etmez eğer akıntılar 3 aydan fazla sürer ise fistülü teşhisi konur. Ufak bir cerrahi operasyon ile kolaylıkla alınabilir. 

Bağırsak Fistülü Tedavisi

 Tedavinin ana mantığı bağırsak ile deri arasında normal dış bir şekilde gelişen kanalı yok etmektir. Bulundukları bölgeye ve belirtilerin kuvvetine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Çok ciddi olmayan durumlarda antibiyotikler ve bazı fistül ilaçları ile tedavi gerçekleştirilebilir. Enterovajinal, enterokutanöz ve enterovesiküler fisküller söz konusu ise enteral diyet uygulanarak tedavi gerçekleştirebilir. Küçük fisküller için katater kullanılarak da tedavi mümkün olabilmektedir. Bazen de cerrahi işlemler gerekli görülebilir. Fistül kanalının iç ve dış ağızlarından yapılan müdahaleler ile birlikte yok edilir. Bu işlem sırasında makat bölgesini kontrol eden bir takım kaslarda kesilir. Eğer fistülün dışkıyı kontrol eden kaslar ile fazla bağlantısı var ise bu durumda ikinci bir ameliyat ihtiyacı doğar. 

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir