Bağırsak Florası Bozukluğu

Bağırsak Florası Nedir?

Sindirim sisteminin işleyişini düzenleyen ve bu sisteme fayda sağlayan mikroorganizmaların tamamına bağırsak florası denir. Sindirim sistemimizde bulunan hücrelerin sayısı vücudun diğer bölgelerinde bulunan hücrelerin yaklaşık 10 katı kadardır.

Bağırsak Florasının Bozulma Nedenleri

  • İlk olarak bebeklerde doğum şekli bağırsak florasını belirliyor. Sezaryen doğan bebeklerin sindirim sistemi normal doğan bebeklerden daha zayıf oluyor. Bebeklerde probiyotik kullanımı  ishal, kabızlık, gaz ve şişkinliği engelliyor.
  • Gün içerisinde yeterince sıvı ve su tüketmemek, bağırsakları olumsuz etkiliyor.
  • Fast-food kültürü, aşırı şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler bağırsaklarımızı zora sokuyor.
  • Antibiyotik kulllanımı, bağırsak florasının düşmanı denecek kadar zararlıdır. Bütün bakteri ve mikroorganizmalarının ömrünü sonlandırıyor.
  • Antibiyotik dışında; tatraksinler, penisilinler, aminoglikozitler ve çeşitli ilaçlar da vücudun direncini kırabiliyor.
  • Stres ve kaygı ile birlikte beyin-bağırsak ilişkisi ortaya çıkıyor. Sınava girecek öğrencinin tuvaletinin gelmesi bu bağlantıyı güçlendiriyor. Psikoloji ve dış etmenler vücudun florasını etkiliyor.

Bağırsak florasında bozulma genel olarak bu nedenlerden dolayı oluşur.

Bağırsak Florası Nasıl Düzelir?

Her sağlık sorununda olduğu gibi, bağırsak florasının çözümü de sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Bağırsak florasını düzelten yiyecekler iyi bilinmeli, gerekirse doktora danışılmalıdır. Bağırsaklarımızı güçlü tutmak zorundayız, herhangi bir hastalıktan alacağımız ilacın sindirilmesi ve boşaltılması bu yol üzerinden yapılacaktır. Doğru tedavinin esas noktası bağırsak floralarıdır.

Probiyotik içeren besinler ya da probiyotik takviye içeren ürünler tüketilebilir. Probiyotikler, bağırsak florasında bulunan faydalı mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmaların sayısının yetersiz olması vücudun direncini kıracaktır. İhtiyaç olmasa bile probiyotik bir beslenme tercih edilmeli, bağırsak ve karın ağrıları çekilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir