Bağırsak Florasını Bozan 6 Şey

Bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler, vücudun hastalıklara yenik düşmesini engeller ve zararlı bakterilerin çoğalmasının önüne geçer. Bağırsak florası, insan sağlığını direkt olarak etkileyen bakterilerin bulunduğu alandır. Bağırsak florası bozulduğunda; kişinin nöropsikolojik, sindirim ve immün sistemi de bozulabiliyor.

Bağırsak Florasını Bozan 6 Şey

GDO: Genetiği değiştirilmiş organizmaların üretiminde kullanılan glifosfat, antibiyotik gibi faydalı bakterileri yok etmektedir.

Antibiyotikler: Sayfamızda sık sık bahsettiğimiz antibiyotikler, vücuttaki zararlı bakterilere yönelik kullanılıyor. Fakat tam hedefleme yapılması mümkün olmadığından dolayı antibiyotikler faydalı organizmalara da zarar verebiliyor. Bu yüzden reçetesiz alınan antibiyotiklerin kullanımı sakıncalıdır.

Alkol: Alkol vücuttaki mineral ve vitaminlerin çözülmesini hızlandırıyor. Çözülen vitaminler, vücuttan alkol ile birlikte atılıyor. Aynı zamanda yoğun toksin barındıran alkol, bağırsaklarınızın florasına zarar veriyor.

Az uyku: Günde 7 saatten az uyumak vücudun bağışıklık sistemi duvarını düşürüyor. Kişi hastalıklara açık hale geliyor. Bu yüzden uykumuzu almaya özen göstermeliyiz.

Kronik Stres: Stres, vücuttaki bütün hormonların dengesini bozan bir etkendir. Ayrıca toksik bir etkiye sebep olan stres, vücudun direncini kırar ve kişiyi hastalıklara açık hale getirir.

İşlenmiş Hazır Gıdalar: İşlenmiş gıdalar, daha uzun süre taze kalabilmesi için katkı maddeleri ile hazırlanırlar. Glüten, früktoz ve endüstriyel yağ kullanılan bu gıdalar bağırsak florasını tahrip ediyor.

Bağırsak Florası Bozukluğu Durumunda Neler Yenmeli?

Ev Yapımı Probiyotik Yoğurt: En önemli probiyotik kaynaklarından biri yoğurttur. Probiyotik, bağırsak florasını düzenleyen faydalı bakterilerin genel adıdır. Aynı zamanda probiyotiklerin besin kaynağı olan prebiyotikleri barındıran yoğurt sık sık tüketilmelidir.

Et ve Kemik Suyu: Et ve kemik suyunun yapısında fazlaca jelatin, yağ, glutamin, glisin, aminoasit ve mineraller bulunuyor. Bu saydıklarımız bağırsak çeperlerini onaran ve daha sağlamlaştıran besin öğeleridir. Etin diğer faydaları da düşünüldüğünde haftada en az 2 kere mutlaka tüketilmelidir.

Fermente Gıdalar ve Turşu: Probiyotik gıda denildiğinde süt ve süt ürünlerinden sonra gelen turşu, mutfak kültürümüzün en önemli, en bilinen gıda saklama yöntemidir. Besinlerin içerisindeki faydalı organizmaların yok olmasını engellediğinden dolayı en sağlıklı yöntem de diyebiliriz.

 

Bağırsak bozukluğu rahatsızlığınız olmasa bile probiyotik gıdalar tercih edilmelidir. Böylece ishal, kabız, gaz ve şişkinlik gibi rahatsızlıklar kolay kolay yaşanmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir