Bağırsakta Çözünen Probiyotik Kapsül

Probiyotikler bağırsak florasının dengeli ve düzgün çalışmasına katkı sağlayan vücudun gerek duyduğu canlı mikroorganizmalardır. Bağırsak florasında bulunan yararlı bakteriler vücudu hastalık belirtilerine karşı koruyarak probiyotik eksikliğinden kaynaklanan olası hastalıkların ilerlemesine önlem alıyorlar. İshal, kabızlık, şişkinlik, gaz sancısı gibi rahatsızlıkların önlenmesinde görev alan probiyotikler daha ölümcül hastalıklara karşı da vücut direncinin artmasını sağlıyor. Probiyotikler kendi arasında sınıflandırılıyor. Genel itibari ile tanımlanması gerekirse severek tüketilen yoğurdun oluşumunda yararlı bakterilerin rolü büyüktür. Bu bakteriler probiyotik bakteriler olarak adlandırılıyor ve insan sağlığına müthiş olumlu etkilere sahip oluyorlar. Probiyotik kapsül ise bu bakterilerin gıdalardan yeterli miktarlarda alınamadığı durumlarda kullanılıyor.

Probiyotik Bakterilerin Etkisi

Probiyotik bakterilerin etkisi doğrultusunda bağırsakta çözünen probiyotik kapsül mide asidi ile temas halinde kalmadan direk bağırsaklarda çözünüyor ve böylece bağırsaklarda yararlı bakterilere destek sağlıyor. Probiyotik bakterilerin etki mekanizması dikkate alındığında şu sonuçlara varılıyor:

  • Bağırsak pH’ını düşürüyor.
  • Patojen mikroorganizmaların gelişmesine önlem alıyor.
  • Nitrik oksit yapımını artırıyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Mukus yapımının uyarılmasını sağlıyor. ( Buradan bağırsak ve beyin arasında güçlü bir bağ olduğunun bilgisi veriliyor)
  • Bakterisidal proteinler salgılanmasına yardımcı oluyor. Paneth ve epitelyum hücrelerde savunmanın uyarılmasını sağlıyor.
  • Mukozanın bariyer fonksiyonlarının güçlendirilmesini sağlıyor.

Doğal besinler yolu ile alınan probiyotikler yetersiz kalıyor ise gıda takviyesine ihtiyaç duyulması halinde probiyotik bakterilerin etkisini sağlayabilmesi için bağırsakta çözünen probiyotik kapsül kullanımının sağlanması gerekiyor. Probiyotik bakterilerin etkileri 3 farklı mekanizma halinde gerçekleşiyor.

Bunlardan ilki ve en önemlilerinden biri patojen bakterilerin sayılarının azaltılması, antimikrobiyal bileşiklerin üretilmesi ve besinler için patojen bakteriler ile rekabet edebilmeleri amacı ile bağırsakta koloni oluşturulmasıdır. Patojen bakteri olarak tanımlanan bakteriler bağırsaklarda zararlı olan hastalık yapıcı bakterilerdir. Patojenlerin azaltılması sonucunda hastalık riskleri önemli oranda önleniyor. Bağırsak duvarının fonksiyonlarının iyileştirilmesi için eğer takviye probiyotikler kullanılacaksa bağırsakta çözünen probiyotik kapsül kullanımı gerçekleşiyor.

probiyotik-kapsul-onerileri

Probiyotik Kapsül Tavsiye

Henüz takviye edici probiyotik kullanmayan kişiler probiyotik kapsül tavsiye üzerine hangi markaları tercih edip etmemeleri gerektiği hakkında fikir sahibi olmayı istiyorlar. Kişiler tercihlerini yaparken öncelikle nasıl bir rahatsızlığının olduğu hakkında bilgilenmeli ve buna uygun olarak probiyotik alımını sağlamalıdırlar. Yine de  probiyotik alımı tedaviden daha çok koruyucu özelliği ile kullanılmalıdır.

Çünkü probiyotikler vücuda düzenli olarak alınması gereken ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmaların canlı kalması bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde son derece etkilidir. Ancak bağırsakta çözünen probiyotik kapsül kullanımı ile bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine katkıda bulunuluyor. Bir çok değişik formda bulunan probiyotikler mide asidi tarafından absorbe edildiğinde bu canlı mikroorganizmalar etkisini yitirmeye başlıyor ve bağırsaklarda aktif rol alamadan vücuttan atılıyor.

Neticede ise patojen bakteriler çoğalmaya ve bağırsaklarda hastalık risklerini artırmaya başlıyor. Probiyotik kapsül seçiminde hangi canlı mikroorganizmaya vücudun gereksinim duyduğu, tercih edilmesi gereken probiyotik maddenin hangi aşamalardan geçerek son kullanıcıya ulaştığı hakkında bilgi sahibi olunması vücuda alınacak olan probiyotiklerin vücuttaki etkinliğini sağlamasına yardımcı oluyor. Saklama koşulları ve üretim koşulları da tıpkı kapsüllerin içeriği gibi önem arz eden spesiyalitelerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir