Bebekler ve Çocuklar Probiyotik Kullanabilir mi?

Uzmanlar probiyotik ve bağırsak sistemleri üzerine yaptıkları araştırmalar ile bebekler ve çocukların da probiyotik kullanabileceğini ve hatta kullanması gerektiğini ortaya çıkarmışlardır. Sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için vücutta probiyotik bakteriler bulunmalıdır. Besinler ile alınan probiyotikler, midedeki asitte yok olup gidiyorlar. Bu yüzden mide asidine dayanıklı olarak üretilen probiyotik takviye hapları kullanılmalıdır.

Çocuklarda Görülen Hastalıklar ve Probiyotik Tedavi

Bebekler ve çocuklar sık sık kolik, alerji, ishal ve egzama gibi hastalıklara yakalanırlar. Yapılan araştırmalar özellikle kolik ağlamalarında ve ishalde probiyotiklerin başarısının çok yüksek olduğunu göstermiştir.

Bunların yanında nezle, grip, ateşlenme, öksürük ve burun akmasının probiyotik kullanıldığında daha kısa sürede geçtiği gözlenmiştir. Probiyotik takviye kullanan çocukların okullarında daha az devamsızlık yaptığı ve derslerini takip etmede zorlanmadıkları gözlenmiştir. Üst solunum yolu enfeksiyonun görülme oranını düşürdüğü gözlenmiştir.

Kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemine bağlı hastalıklarda probiyotik kullanan bebekler ve çocukların, dışkılarının normale döndüğü gözlenmiştir. Kabızda probiyotik kullanımı, tuvalete çıkma sıklığını ve hastanın tuvaletini daha rahat yapmasını sağlıyor.

Probiyotiklerin faydaları, cinsine göre değişiyor. Her hastalıkta kullanılacak probiyotik takviyesi değişiyor, doğru olan takviye için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir