Bebeklerde Probiyotik Kullanımı

Probiyotik kelime anlamı olarak “yaşam için” anlamına gelmektedir. Besinlerle birlikte ya da ayrı olarak takviye edilebilen probiyotikler bağırsak florasını düzenler. Kişinin sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmasına yardımcı olur. Yenidoğan bebeklerde probiyotik kullanımı, sürekli genişleyen bir araştırma alanına sahiptir. Bağırsak florasının oluşma sürecinde bebeğe destek olur.

Bağırsak Florasının Oluşumu

Bağırsak florasında bulunan bakterilerin çok büyük kısmı (yaklaşık %85’i) iyi huylu dediğimiz probiyotik bakterilerdir. Bu iyi huylu bakteriler patojen bakterilerin üremesini engeller. Bebeklerde bağırsak doğum sırasında oluşmaya başlar. Burada annenin vajinal ve bağırsak florası etkilidir. Anne doğumdan önce probiyotik kullandıysa bebeğin florasında da probiyotiklerin sayısı fazla olacaktır.

Probiyotiklerin faydaları saymakla bitmiyor. Bebeğin beyin gelişimi, sağlıklı bir sindirim sistemi için uzmanlar gıda takviyesi öneriyor.

Doğum şekli bebeğin bebeğin bağırsak florasının oluşmasında etkilidir. Normal doğumlarda ilk haftadan bebeğin bağırsaklarında probiyotikler ürer. Sezaryen doğumlarda ise birinci ayda bile probiyotik seviyesi istenen seviyeye ulaşmayabilir.

Anne sütü probiyotik açısında en zengin gıdadır. Mama ile beslenen bebeklere oranlara anne sütü ile beslenen bebeklerin florası daha geniş ve sağlıklı olacaktır. Bu yüzden bebek mamalarına probiyotik ilave yapılmalı, anne sütü alamayan bebeklerin gelişimi desteklenmelidir.

Prematüre bebekler, normalden daha erken doğan bebeklerin genel adıdır. Prematüre bebeklerin bağırsak florası yüksek ihtimalle yoğun bakım florasına benzer nitelikler taşıyacaktır. Bu zararlı, patojen bakterilerin azalması için bu bebeklerde probiyotik kullanımı takviyesi yapılmalıdır.

Yenidoğan bebeklerde antibiyotik kullanıldıysa, yetişkin bireylerde olduğu gibi bebeklerde de probiyotik katkılı mamalar tüketilmelidir.

Yenidoğan Bebeklerde Probiyotik Kullanımı Alanları

Probiyotikler; bağırsak ve sindirim sisteminde bulunurlar. Buradan yola çıkarak gaz, şişkinlik, ishal kabız gibi problemlerin çözümü için doktorlar probiyotikleri öneriyor. Bu probiyotikler öncelikle anne sütünde bulunur. Gerekirse mamalar ile toz probiyotikler karıştırılarak bu tür sindirim sorunları çözülebilir. Enfeksiyonlar, kanlı dışkılama ve kusma gibi büyük problemlerin azalması için doktorlar probiyotik içeren besin ve mamaları öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir