Candida Mantarı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Candida Nedir?

Vücutta çoğalan bir maya bakterisi olan candida mantarı vücudunuzun göz, mesane, vajina, bağırsak, mide ve ağız bölgelerinde mukoza zarının bulunduğu her bölgede yer almaktadır.

Vücut yüzeyinde yer alan candida zararlı bir mantar türü değildir. Vücut üzerinde yer alan her organizma gibi vücudunuza zararlı bakterileri yok etmeye yarayan faydaları vardır. Dikkat edilmesi gereken candida mantarının vücut üzerinde sayısının artmamasıdır. Olması gerekenden fazla yer alan candida sayesinde candida yararlarından daha çok vücutta hastalık hali yaratıcaktır.

Candida mantarı insan vücudunun hasta olmasını sağlayan mantarlar arasında en popüler olanıdır. Vücut üzerinde çoğalmasıyla beraber  bağışıklık sisteminin kontrolden çıkmasını sağlar. Böylece vücudun mukoza zarının bulunduğu yerlerde görünüşü oldukça rahatsız olan kesikler halinde beyaz bir tabaka meydana gelecektir.

Candida Mantarı Nasıl Oluşur?

Stres ortamı: Aşırı stresli ortamlarda bulunan kişilerde kortizol salınımı daha fazla görülmektedir. Kortizol salınımının kontrolsüz şekilde ilerlemesi  bağışıklık sisteminde bulunan bakterilerin dengesinin bozulmasına ve bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur.

Kanser ve bağışıklık sisteminin düşürecek olan hastalıklar: Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi, zararlı hücreleri öldürürken aynı zamanda vücutta bulunan diğer faydalı hücrelere de zarar verir.

Bağışıklık sistemini düşüren hastalıklardan en bilinen olan HIV virüsü de candida mantarının yayılmasını sağlar.

Aşırı antibiyotik kullanımı: Aşırı antibiyotik kullanımı ile beraber bağırsakta yer alan bazı faydalı bakteriler zayıflamaktadır. Böylece diğer bakteriler güçsüz olan bakterilere karşı zayıf düşer.

Bağırsakta ya da vücudun farklı yerinde bakterilerin zayıflaması candida’nın çoğalmasına olanak sağlayacaktır.

Doğum kontrol ilacı: Genital bölge asidik bir ortama sahiptir ve bunu hormonlar sayesinde yapar. Asidik ortam bakterileri ve mantarları denge tutar.  Doğum kontrol ilaçları hormonların dengesinin bozulmasını sağlar.

Doğum kontrol ilaçlarının içerisinde bulunan hormon seviyesi genital bölgenin asidik dengesinin bozulmasına neden olacaktır. Böylece bakterilerin hızlı bir şekilde çoğalmasına olanak sağlar.

Fazla karbonhidrat tüketimi: Günlük alınması gereken karbonhidrat miktarının geçilmesi sindirim sistemini olumsuz etkileyen nedenlerdendir.

İşlenmiş basit şekerlerden uzak durulmalı ancak meyve sebze ve kurubaklagil tarzı kompleks karbonhidratlar sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır.

Karbonhidrat tüketiminin yeterli miktarda tüketimi ile beraber bağışıklık sistemi güçlenecektir.

Fazla mayalı yiyecek tüketimi: Maya içimizde yaşayan, bakteri olmayan küçük bir canlıdır. Daha evrimleşememiş olan mayalar tıpkı bakteriler gibi hastalanmanıza neden olacaktır.

Candida Mantarı Nasıl Anlaşılır?

Candida mantarını test etmek istiyorsanız eğer halk arasında yaygın olan basit bir test ile öğrenebilirsiniz.

Sabah uyandığınızda bir bardak su içerisine tükürün ve yaklaşık 15 dakikada bir bardağı 1 saat boyunca dikkatlice inceleyin. Bir saat sonra tükürüğünüz de oluşan saçaklar, candida problemiyle karşılaştığınızın göstergesi olabilir.

Bu yöntem kesin candida problemiyle karşılaştığınızın kesin bir cevabı değildir. Doğru ve kesin bir cevap almak istiyorsanız eğer uzman doktora danışmanızda fayda var.

Candida Diyeti

Candida ile savaşabilmek için anti fungal ilaç alınımı karaciğer ve böbreklerinizi olumsuz etkileyecektir.  kendini toparlayabilecek durumda olan bireylerde ilaç kullanımı yan etkiler yaratabileceği için mantıklı bir hareket değildir.  Sağlıklı beslenmenin candida mantarı tedavisinde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Organik besinler tercih edilmesi.

Probiyotik kullanımın arttırılması.

Basit şeker ve karbonhidrat kullanımını bırakın.

Karaciğere iyi bakılması.

Alkol içilmemeli.

Yukarıda sayılan maddelerin dikkate alınması ile candida oluşumu dengede tutulacaktır. Bu maddelerin yanında en etkili çözümlerden birisi sağlıklı beslenmek olduğunu unutmamak gerek.

Bağırsakta bakterileri dengede tutmaya çalışın. Bağırsak bakterilerinin dengede tutulmasını sağlamak ile beraber bağırsakta yer alan bakteriler, candida mantarı kontrol altına alarak hastalıkları engeller. Bağırsakta dengeyi sağlayabilmek için probiyotik alınımı en etkili çözüm yoludur.

Düzenli şeklide kefir, yoğurt gibi içeriğinde probiyotik barındıran besinlerin tüketilmesi bağırsakta dengeyi sağlayacaktır.

Mantar önleyici besin takviyesi alın. Bazı besinlerin içerisinde mantar önleyici özellikler yer alır. Bu besinlerin tüketimi sayesinde candida seviyesi dengede tutularak hastalıklar engellenir.

Sarımsak kullanımı içeriğinde barınan allicin maddesi sayesinde candida mantarlarıyla savaşır.

İçeriğinde laurik asit bulunduran Hindistan cevizi yağı, candida ile savaşta oldukça etkilidir.

Zerdeçal tüketimi içeriğinde yer alan curcinim maddesi ile candida ile savaşta oldukça etkilidir.

Candida Mantarının oluşumunu engellemek için alınması gereken takviye besinler şunlardır:

Limon

Elma Sirkesi

Çilek

Zeytinyağı

Karanfil

Düzenli egzersiz, Omega 3 alınımı, D vitamini takviyesi ve kan şekerinin kontrol altında tutacak besin tüketimi sayesinde bağışıklık sistemini güçlenerek candida probleminizi çözecektir.

Probiyotik Kullanımı Sayesinde Canadida’dan Kurtulabilirsiniz.

Probiyotik kullanımı candida ve diğer hasta edebilecek mantarlara karşı vücudunuzun direncini arttıracak. Probiyotik kullanımı sayesinde bağırsakta denge sağlanacaktır.

Probiyotikler bağırsakta yer alan yararlı bakterileri arttırarak zararlı bakterilerin azalmasını sağlamaktadır ve bağırsakta yer alan iyi bakterilerin dengede durmasına ve yenilenmesine yardımcı olurlar. Probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemi güçlenerek candida mantarı ve diğer hastalıklara karşı sizin için savaşacaktır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir