Çocuklarda Probiyotik Kullanımı

Probiyotik Nedir?

Bağırsak florasında iyi ve kötü diye basitçe anlatabileceğimiz iki tür bakteri grubu bulunur. Sağlıklı bir bağırsak florasında bu bakteri grupları arasında denge söz konusudur. İşte probiyotik, bu dengenin korunması için çabalayan takviye bakteri grubudur. Probiyotikler iyi huylu olan bakterileri destekleyerek onların sayısının azalmasını önler. Çocuklarda probiyotik sayısı bebeklikten itibaren izlenmelidir.

Probiyotikler vücudumuzda hali hazırda bulunan bakteri türleridir. Fakat dışarıdan takviye ile alınması da olasıdır. Bağışıklık sisteminin ve sindirim sisteminin güçlü olması, yetişkinlerden daha ziyade çocuklarda çok önemlidir. Çocuklarda oluşabilecek bağırsak problemlerine önceden müdahale edebilmek adına probiyotikler kullanılmalıdır.

Probiyotiklerin faydaları iyi kavranmalı, bebekler ve çocuklar için doğru probiyotik tercih edilmelidir.

Çocuklarda Probiyotik Kullanımı

Bebeklerin bağırsak florası anne karnında iken sabittir. Doğum sırasında anneden alınan yararlı ve zararlı bakteriler ile değişmeye başlar. Rahatlıkla bağırsak sağlığı ve dengesi bozulabilir. Bu da çocukların sindirim sorunu yaşamasına neden olur.

Çocukların probiyotik destek alması, çocuğun alacağı kalsiyum ve magnezyumun emilimini hızlandırır. Probiyotikler, çocuklarda başta ishal olmak üzere birçok bağırsak hastalığının tedavisi için kullanılıyor. Eğer çocuğunuz antibiyotik kullanıyorsa, antibiyotiğin olumsuz etkileri de probiyotik takviye ile aşılabilir. Kronik hastalıkların oluşumu probiyotik kullanımı ile birlikte azalıyor.

Çocuklar için probiyotik kullanılacaksa mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Sağlıklı olan binlerce bakteri ve maya bulunuyor, fakat her hastalığın tedavisi başka probiyotikler ile sağlanıyor. Bu yüzden hangi probiyotik takviyenin, hangi şeklinin kullanılacağı doktora sorulmalıdır. Probiyotik tablet, kapsül ve şurup şeklinde takviye edilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir