Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı günümüzün sık rastlanılan bağırsak hastalıklarından biri ve  giderek artan şekilde görüntüleniyor.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak nedir diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor ve genel bir tanım  gerekirse ince bağırsakta gluten ismi verilen bir proteine karşı alerjisinin olması durumu görülüyor. Bu gluten proteinine karşı kabul etmeme halli ömür boyu sürüyor. Kronikleşen alerji durumu bütün gluten içeren yiyeceklere karşı oluyor. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf içeren her yiyecek buna dahil edilebiliyor. Tahmin edileceği gibi bundan sonrası beslenme için köklü değişimler gerektiriyor. Hangi gıda alınmışsa ve bunun içinde gluten varsa ince bağırsaktan geçerken yüz ölçümü küçülmesine ve gıdaların emilemez hale gelmesine neden oluyor.Yani alerji nedeniyle bağırsak mukozasındavillus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip oluyor.beslenme yetersizliğini beraberinde getiren bu durum daha sonra hastalıklara neden oluyor. Bu hastalığı olan kişilerin kesinlikle gluten proteini almaması gerekiyor.

 

Glutensiz Gıdalara Yönelim

Probiyotik.net üzerinden çözümlerle ilgili bir bölüm olan probiyotikler hakkında bilgi edinmek mümkün. Glutensiz gıdaları tüketirken probiyotiklerin de önemi ayrıca gündeme geliyor. Yani çölyak hastalığı tedavisi için glutensiz yiyecekler gerekiyor ve bunu yaparken probiyotikler de etkili içeriklere sahip  oluyor. Bu noktada glutensiz beslenme için kendinizi iyi ve kesin şekilde hazırlamak gerekiyor. Yani kesinlikle gluten  bulaşığı olan bir çatal kaşıkla bile yemek yememek gerekiyor. Tamamen gıdaların ayrılması, kullanılan malzemelerin de farklı bir yerde bekletilmesi gerekiyor. Aksi halde alerji tetiklenebiliyor. Tahribata neden olacak miktar bir çay kaşığına yakın un bile olabiliyor.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığı belirtileri konusuna gelinirse geniş bir yelpazeden bakmak gerekiyor. Sıralamalı halde belirtilirse karın bölgesinde anormal ve  öne doğru şişlik, yaşa göre zayıf olma, kaslarda zayıflık, kansızlık hali,  büyük tuvalete duyulan ihtiyacın artması, kusma en yaygın belirtiler olarak karşımıza çıkıyor.Kusmayla beraber halsizlik, bezginlik, büyümede gerilik, ağız içi bölgede aft oluşması, gaz ve iştah kapanıklığı şikayetleri , eklemlerde ve kemiklerin genelinde ağrılar, normalden daha sinirli bir ruh hali, kaşıntı, döküntü gibi belirtiler gözleniyor.

Çölyak Hastalığı Kimlerde Olur

Çölyak kimlerde olur sorusuna gelince  her yaşta görülebilen bir hastalık olduğu söylenebilir. Görülen belirtiler başka hastalıkların habercisi olabilir ancak insan sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir rahatsızlık olduğu için doğru teşhis için gerekirse birkaç yere başvuru yapılması gerekiyor.  Kan testlerinin olması bu noktada kritik bir belirleyici, ayrıca ince bağırsak biyopsisi, Çölyak Hastalığı Alerji Testleri  tam sağlıklı sonuç vermeyebiliyor.

Çölyak Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Çölyak için çözümler tedavi yollarına bakılırsa  glutensiz diyet başta geliyor. Bu  diyetin amacı, gluten alerjisi nedeniyle değişen ve küçülen ince bağırsağın eski şeklini yeniden almasını sağlama gibi düşünülebilir. Gluten almadıkça toparlama hızlanıyor. Zaten gluten yenilmediği sürece de çölyak hastaları bir olumsuz durumla karşılaşmıyor. Tedavi sürecine gelinirse bu durum kişiden kişiye göre farklılık gösterebilen bir durum. Eğer ileri seviye çölyak sorunu varsa  sorunun çözümü de uzun sürüyor.Tahribatın artışı çözümü de zorlaştırabiliyor.

Çölyak Olmamak İçin Ne Yapmak Gerekir

 Çölyak Olmamak İçin yapılması gerekenlere bakılırsa probiyotik ürünleri düzenli tüketerek ince bağırsağın sağlıklı kalmasını sağlamak önem kazanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir