Dışkıda Incelme Neden Olur?

 

Dışkıda incelme genellikle bir sorun olarak algılanmıyor, yalnızca bağırsaktaki hareketlilik ile alakalı olduğu düşünülüyor.  Ancak bazen bağırsakların incelmesi sorunu ortaya çıkabiliyor.

Kullanılan İlaçlar ile Dışkıda İncelme İlişkisi

Dışkıda incelme neden olur   sorusuna birçok farklı nedenle yanıt verilebiliyor ve kullanılan ilaçlar bunlardan biri. Tedavi amacıyla düzenli olarak kullanılan ilaçlar yan etki olarak dışkılama yapısı sıklığı açısından değişikliklere neden olabiliyor. hangi ilaçları kullananlar şeklinde alt başlık açılırsa da demir hapı kullanan kişilerde dışkıda incelme daha fazla görülebiliyor.

 Basur Sorunu

Dışkıda incelme nedenleri  içerisinde bir diğer etken de hemeroid ya da basur sorunu olarak görülüyor.anüs bölümünde damarlarda iltihaplanma şişme hali iç ya d adış bölümde görülebiliyor. Dışkılama sırasında uzun süre oturmak, ağırlık fazlalığı nedeniyle damarların zarar görmesi gibi  etkenler bunu tetikleyebiliyor.ayrıca buna makay çatlaması da eklenebiliyor. Makat çatlaması ile anüs bölümünde yırtık görülüyor ve basura benzese da birbirinden farklı bir sorun kaynağı oluyor. Dışkılama sonrası makatta kaşıntı, kötü kokulu bir akıntı, dışkıda incelme sorunu belirtiler olabiliyor. ağrıve acı hissi de diğer belirti olarak karşımıza çıkıyor.

Huzursuz Bağırsak Sendromu 

Dışkı neden ince olur sorusuna bir diğer kaynak olarak huzursuz bağırsak sendromu gösteriliyor.bu sorunun aslında temelde bir nedeni bulunmuyor ve hastalık olmadığı halde bağırsakların hareketlenmesinde düzensizlik görülebiliyor.  Yemek sonrasında kramp hissi yaygın belirtil olarak biliniyor.Dışkılamada da incelme bu sorunun akabbinde yaşanan durumlardan. Bazı hallerde dışkılamada gözle görülen şekilde değişimler olabiliyor. ağrılı şekilde dışkılama, dışkılamanın tam kontrol edilememesi ve de birden bire dışkılama, mukuslu dışkılama gergin ve şiş bir karın genel belirtiler olarak görülüyor. Probiyotik.net  üzerinde de görüleceği üzere bağırsak düzenleyici ürünlere yönelmek gerekebiliyor. Düzenli olarak probiyotik içeren ürünleri tüketerek başarı sağlanabiliyor.

Rektum Kanseri Ve Dışkıda İncelme

Bağırsaktaki sorunlar arasında kabul edilebilecek sorunlardan biri rektum kanseri nedenli ince dışkılama durumu olarak biliniyor.  Rektum kanseri nedeniyle dışkılamada ince bir görüntü olaibiyor. Bu elbette sağlıksız bir durum ve  kalın bağırsak bölümünden anüse doğru  olan yerde tümörlü bir yapı olması nedeniyle dışkıda incelme görülebiliyor. Bu kanser türü en yaygın görülen kanserlerden biri ve başlıca nedenleri genetik etkenlerle makat siğili gibi durumlar. Ancak dışkıda incelme durumu doğrudan kanser  göstergesi olarak algılanmaması gerekiyor. Bunun da temel nedeni   kansere karar vermek için birçok farklı etkenin olması gerektiği. Yani daha fazla ipucu toparlama gerekiyor. Rektum kanseri olup olmadığınızı anlamak için ise bazı belirtilere bakmak yeterli oluyor. Makattan kan gelmesi, dışkılamada güçlük çekme, kabızlık, dışkının tam çıkmaması,  tam boşalmaması, dışkılama zamanlarının değişmesi, iştahsız olma hali, bağırsak yapısında düğümlenme, makat kanseri, bağırsak kanseri sorunu, çikolata kisti sorunu, iltihabi bağırsak florası hastalıkları gibi sıralanabiliyor.

Kabız Olma Durumu

Bağırsak sorunları dışkı incelmesi ise bunun bir nedeni de kabızlık nedeniyle dışkının tam çıkamaması ve ince çıkması durumu gibi değerlendirilebiliyor. Kabızlıkta bağırska hareketleri yavaşlıyor ve çok sık görünen bir sorun olarak biliniyor. Dışkının, yenen besinlerin özelliği,stres hareketsizlik gibi nedenlerle  sertleşmesi durumu  çıkış alanını ve çapını daraltıyor. Dışkı sorunları   olmaması için beslenme başta olmak üzere, hareket miktarına ve bağırsak düzenleyen probiyotik yiyecek içeceklere yönelmek gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir