Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir?

Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir?

Probiyotik, sindirim sisteminde bulunan ve yiyeceklerin sindirimini sağlayan iyi huylu bakterilere verilen isimdir. Doğal probiyotik ise bu bakterilerin doğal yolla alınması anlamına gelir. Yapay probiyotikler ise bu bakterilerin kapsül ya da toz halinde alınmasıdır. Yapay probiyotiklerin çeşitleri çok fazla değildir. Fakat doğal probiyitikler genel olarak süt ürünlerinde olmak üzere birçok faklı gıdanın içeriğinde bulunur. Peki, bu doğal probiyotik yiyecekler nelerdir?

Doğal Yollarla Alınabilen Probiyotikler Nelerdir?

doğal-probiyotikler

  1. Kefir: Yoğurda çok benzeyen, özetle yoğurdun içilebilir olanı diyebileceğimiz kefir, içerdiği doğal probiyotik bakımından gıdalar arasında en zengin probiyotik kaynağıdır.
  2. Yoğurt: Probiyotik besin kaynakları arasında en bilineni yoğurttur. Özellikle ev yapımı yoğurt sindirim sistemimizi güçlendirir ve vücudu dinçleştirir, gençleştirir.
  3. Süt, Ayran ve Peynir: Probiyotiğin temel kaynağı süt ve sür ürünleridir.
  4. Turşu: Özellikle salatalık ve lahana turşusu iyi birer probiyotik kaynağıdır.
  5. Çikolata: Bitter çikolata doğal probiyotik kaynağıdır. Beyaz çikolata, sütlü çikolata vb. çikolata türlerinde eser miktarda probiyotik bulunur.

Bu yiyecekleri sık sık tüketmemiz gerekmektedir. Bunun yanında özellikle tüketilmesi gereken sağlık sorunları oluşabilir. Bu sorunlar için Probiyotikler Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir