En İyi Kilo Verdiren Diyetler Listesi

Fazla kilolar dönem dönem birçoğumuz için sorun haline gelmiştir. Bazen popüler olan ‘zayıf olanın daha güzel olduğu’ algısı ile bazense sağlık sorunları sebebiyle bu fazla kilolardan kurtulmak isteriz. Kilo alma; psikolojik, biyolojik, genetik kaynaklı olabilecek şekilde çeşitli sebeplerden doğabilir. Özellikle modern hayatın temposu içerisinde sürekli koştururken bir yeme düzeni oluşturmak haliyle kolay değildir.

Her yerde karşımıza çıkan fast-food yiyeceklerden uzak durmak neredeyse imkansız hale geldi. Sağlıksız gıdaların sürekli olarak tüketilmesi ve düzensiz beslenme biçimleri ise obeziteye varan çeşitli rahatsızlıklara yol açabiliyor. Size uygun bir diyet listesinin yardımı ile sağlıklı bir biçimde kilo vermeniz mümkündür. Bilindiği üzere en iyi diyet uygulamaları gün içerisinde sık sık ama azar azar porsiyonların tüketildiği uygulamalardır. Ancak kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler tarafından çoğu zaman şok etkili diyetlere başvurulmaktadır. 

Şok Etkili Diyet:

Kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler tarafından çoğu zaman şok etkili diyetlere başvurulmaktadır. Bu diyetler kısa sürede vücudu şoka uğratarak hızlı zayıflamayı sağlaması açısından iyidir. Şok etkili diyetlerin sıklıkla tekrarlanması vücut direncini düşüreceğinden en az bir ay arayla tekrarlanmalıdır. Genellikle uygulama süresi 3-7 gün arasında olur. Yeme düzeninin birden değişmesi ve porsiyonların azalması ile vücuttaki yağlar enerjiye dönüşür ve zayıflama sağlanır. 

Karatay Diyeti:

Diyet listelerinde sıklıkla karşılaştığımız en bilindik diyet yöntemlerinden biri Karatay Diyeti’dir. Canan Karatay tarafından geliştirilen bu diyet, gün içerisinde tok tutucu besinlerin tüketilmesi ve sağlıklı yaşam stilinin benimsenmesi temeline dayanır.

Glutensiz Diyet:

Bu diyet ise buğday, arpa, çavdar vb. ürünlerden uzak durularak gerçekleştirilen diyettir. Bahsedilen bu tahıl ürünleri gluten adlı protein grubunu içerir. Glutensiz diyet, özellikle glutene intoleransı bulunan bireyler tarafından tercih edilmesi gereken bir beslenme biçimi olsa da hamur işlerinin tüketilmemesi kilo vermeye yardımcı olduğundan sıklıkla tercih ediliyor. Yine de glutenin faydasının mı yoksa zararının mı daha fazla olduğu hala bir tartışma konusu. Glutensiz beslenme, en iyi diyetler listesinde her zaman öne çıkmaktadır.

Detoks Diyeti:

Detoks diyetler vücudun toksinlerden arınması, ödem atılması ve yağ yakılması gibi amaçlarla tercih edilir. Kimileri bu diyeti yaşam tarzı olarak uygularken çoğu insan kısa sürede hafiflemek için uyguluyor. Özellikle yaz ayları yaklaşırken şişkinlik hissinden kurtulabilmek için tercih ediliyor. Detoks diyetlerinde sıvı tüketimi bol miktarda yapılıyor. Öğünler sebze-meyve temelinde çeşitleniyor. Onun dışında alkol, kafein, çikolata, şeker gibi zararlı olduğu bilinen ürünlerden de uzak durulması gerekiyor. Detoks diyeti, en iyi kilo verdiren diyetlerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir