Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Gece yeterince uyumanıza rağmen sabah kalktığınızda hala daha uyku hali yaşıyor ve yorgunluk durumuyla karşı karşıya kalıyorsanız Fibromiyalji sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Yumuşak doku romatizması olarak da bilinen ağrı ve yorgunluk hastalığı yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilen bir sorun. Stres devreye girdiği an yeniden karşınıza çıkabilen Fibromiyalji hakkında birçok soru soruluyor.

Fibromiyalji Nedir?

Uyku bozukluğu, kaslarda ağrı, yorgunluk ve sabah tutukluğu gibi belirtileri olan Fibromiyalji kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur.

Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak anılan hastalık Türkiye’de %3 dolaylarında görülmektedir. Kadınlarda daha sık görülen problem yaşam kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde yaklaşık 1.3 milyon fibromiyalji hastası olduğu araştırmalarca ortaya konmuş ve bu hastalığın diğer hastalıklarla karıştırıldığı için ortaya çıkmasının zor olduğu saptanmıştır. İş gücü kayıplarına neden olabilen yorgunluk sendromu doğru teşhis konulduğunda ve doğru tedavi başlandığında kişide büyük değişiklikler yaratabilmektedir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Çok keskin belirtilere sahip olmayan Fibromiyalji genelde vücudun belli yerlerinde oluşan hassasiyetlerle kendini belli eder. Zor uyanma ve sabahları ağrı da Fibromiyaljinin yarattığı etkilerdir. Nefes almada zorlanma ve kulak çınlaması ise bu hastalığın bulgularından kabul edilebilir. Aynı zamanda hastaların kendine has bir karakteri vardır. Beklentileri yüksek olan bu hastalar çok titiz ve duygu durumları değişken olan karaktere sahiptirler. Stresli zamanlarda bel boyun ağrılarının yanı sıra uyku bozukluklarının tabloya eklenmesi fibromiyaljinin belirtileri olarak karşımıza çıkar. Peki, ya diğer belirtiler?

Güncel en güzel sözlerin bulunduğu bu web sayfasında sevgiliye güzel sözler, mesajlar göndermek istiyorsanız en güzel sözleri okuyarak gönderebilirsiniz.

 • Normalden fazla ağrı çekmek
 • Uyarıcıları da ağrıyor zannetmek
 • El ve ayaklarda karıncalanma sorunu
 • Egzersiz yapamama
 • Kabızlık, gaz ve ishal şikâyetleri
 • Hafıza problemleri yaşamak
 • Yorgunluk hissi
 • Uyku kalitesinde düşüş
 • Dinlenmeden uyanma
 • Konsantrasyon problemi
 • Çarpıntı
 • Aşırı hassasiyet

Fibromiyalji İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Fibromiyaljinin kesin teşhisini koymak elbette zordur ancak imkânsız değildir. Yukarıda saydığımız fibromiyalji belirtilerinden en az 3 tanesine sahipseniz mutlak suretle tam donanımlı bir hastaneye gitmeniz gerekecektir. Romatoloji uzmanına giderek teşhisi koyabilir ve daha sonra tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine gitmek en doğrusu olacaktır. Multidisipliner bir tedavi sizin için gerekli durumda başlanacaktır.

Fibromiyalji Teşhisi

Birçok problemi beraberinde getiren Fibromiyalji teşhisi hastanın geçmişi, belirtileri ve muayene ile konmaktadır. 3 ay boyunca aynı şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi beklenen hastalığın teşhisinde tender point denilen yöntem kullanılır. Vücudun 18 hassas noktasında yaklaşıl 11’inde bu ağrılı noktalar varsa Fibromiyalji teşhisi konur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir