Hamilelikte Probiyotik Kullanımı ve Gebelik Sorunları

Hamilelikte probiyotik güvenli mi, değil mi? Probiyotikler çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimini etkiler mi? Faydaları nelerdir, emzirme dönemi ve gebelikte kullanılmalı mıdır? Sorularınızın hepsinin cevabını bu içeriğimizde bulacaksınız.

Hamilelikte Probiyotik Kullanmak Güvenli mi?

Doğal yollarla alınabilen probiyotiklerin güvenli olduğu kabul edilmektedir. Probiyotik takviyesi gereken durumlar oluşabilir, fakat Probiyotik Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler mevcuttur. Özellikle hamile kadınların probiyotik takviyesi kullanımında mutlaka hekimlerine danışması öneriliyor.

Probiyotiklerin gebeler ve bebekleri için faydaları nelerdir?

Erken doğumu önleyici özelliğe sahiptir. Bebeklerin neden erken doğduğunu kestirmek mümkün değil, fakat yapılan araştırmalar annede oluşan bir enfeksiyonun bebeğin erken doğumuna neden olabileceğini göstermiştir. Vajinada, bağırsaklarda ve sindirim sisteminde zararlı mikroorganizmalar ile savaşan probiyotikler bulunur. Bu probiyotiklerin sayısı yetersiz geldiğinde pamukçuk ve diğer enfeksiyonlar oluşabilir.

Yeni doğan bebeklerde egzama oluşma riskini azaltır. Anne, gebelikte probiyotik kullandığında bebekte oluşabilecek cilt problemlerinin azaldığı gözlenmiştir.

Gebelik Zehirlenmesi Karşısında Probiyotikler

Gebelik zehirlenmesi, gerçek anlamda bir zehirlenme değildir. Yüksek tansiyon, vücutta şişlik, ve idrarla normalden fazla protein atılması belirtileriyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Teşhis ve takibinde tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Probiyotik içeren gıdalar ile aşılmalı, aşılamıyorsa doktor gözetiminde probiyotik takviye alınmalıdır. Gebelik zehirlenmesi ilk gebelikte ve ileri yaş gebeliklerinde daha sık ortaya çıkıyor.

Gebelik Diyabeti ve Probiyotik

Vücutta bulunan iyi huylu bağırsak florası, anneden bebeğe bir miras gibi taşınmaktadır. Probiyotik kullanan kadınların gestasyonel diyabet oranları kullanmayanlara kıyasla daha düşüktür. Siz de hamilelikte probiyotik yoğurt yenir mi diyenlerdenseniz, cevabımız mutlaka kullanmamız gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir