Hayvan Beslemede Probiyotiklerin Önemi

Hayvan Beslemede Probiyotiklerin Önemi

Probiyotik, bağırsak mikrobiyel dengesini geliştirerek hayvanlardaki verimi ve büyümeyi arttıracak bir yem katkı maddesidir. Bundan kısa bir süre önce hayvan yemlerinde büyütme faktörü olarak antibiyotik kullanılıyordu. Antibiyotiklerin yasaklanmasıyla birlikte oluşan boşluğu üreticiler probiyotikle dolduruyorlar. Probiyotikler; bağırsak florasını besliyor, patojen bakterilerin oluşmasını engelliyor. Hayvan yemine toz, granül ya da sıvı probiyotik ile takviye sağlanıyor. Bu toz ya da sıvı takviyeler hayvanın tüketeceği yeme ya da içme suyuna ekleniyor.

Probiyotiklerin depolanması ve saklanması hususunda önemli sorunlar mevcuttur. Probiyotikler canlı mikroorganizmalar olduğundan dolayı, yaşam koşulları sağlanmalı; yemler bu bakterilerin yaşayamayacağı şartlardan uzak tutulmalıdır. Takviye yapılmış yem ve gıdalar doğrudan güneşe maruz kalmamalıdır. Kuru ve serin yerde muhafaza edilmelidir. Hava ile teması ve depolanma şartları gibi faktörler probiyotiklerin canlılıklarını etkiliyor, bu faktörlere dikkat edilmelidir.

Hayvan Probiyotiği Nedir?

Hayvanların büyümesi ve sağlığı için kulllanılan takviye ürünleridir. Tavuk probiyotiği en bilinen hayvan probiyotikleri arasındadır. Kanatlı probiyotikler olarak bilinir. Büyükbaş hayvanların yemlerine ve içme sularına da probiyotikler karıştırılarak hayvanların sindirim sisteminin sağlığı sağlanabiliyor. Probiyotik yem katkısı, toz veya granül şeklinde yapılabilir. Süt ineklerinin beslenmesinde kullanılan probiyotik, sağılan sütün kalitesini ve miktarını arttırıyor. Fakat probiyotiklerin yem üretimi sırasında oluşabilecek ısınma ve nemlenme durumları sonucunda canlı kaldığından emin olunmalıdır.

Hayvan Beslemede Kullanılan Probiyotik ve Özellikleri

Probiyotikler, canlı mikroorganizmalardır. Bu organizmaların yem üretimi sırasında yapılan işlemler sonucunda canlı kalacağına emin olunmalıdır.

Mide asidine dayanabilecek özellikte olmalıdır. Patojen özellikler barındırmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir