Her Fermente Ürün, Probiyotik Gıda Değildir

İnsan sağlığına olumlu etkileri bulunan canlı organizmaları probiyotik, bunları içeren ürünleri ise probiyotik gıda olarak kabul edebiliriz. Fakat her canlı organizma bulunan fermente gıda, probiyotik besin olarak kabul edilmemektedir. Probiyotik gıda, içerisinde yeterli sayıda ve cinste faydalı mikroorganizma bulunan ve bu bakterilerin kalın bağırsağa giden yolculuğunda onu muhafaza edecek yapıya sahip olmalıdır. Bu yüzden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onayıyla hazırlanmış olan takviye ürünler tercih edilmelidir.

Ev yapımı yoğurt, mayalanma sırasında probiyotik ile desteklenmezse marketteki yoğurt ile aynı seviyede probiyotiğe sahip olacaktır. Bu yüzden alacağımız ya da yiyeceğimiz her şeyin probiyotik takviye katsayısına bakmalıyız. Turşular genel olarak iyi bir probiyotik kaynağı olmasına rağmen, tansiyonu ve midedeki reflüyü kontrol altına sokar.

Doğru Probiyotik Gıda Nasıl Seçilir?

Probiyotik gıda seçilirken minimum 3 milyar CFU yararlı bakteri bulunduran ürünler tercih edilmelidir. Bunun yanında içerisindeki bakterinin bizim sorunlarımıza tam karşılık gelmediğine dikkat edilmelidir. Düzenli olarak her gün probiyotik tüketmek insanın bağırsaklarını ve dolaylı olarak bütün vücudunu sağlıklı kılar.

Marketten alınan ürünlerde probiyotik sayısı kolay kolay belirtilmiyor. Kutuda yazdığı gibi kulllansanız dahi, canlı mikroorganizmaların raf ömrü birkaç ay ile sınırlıdır. Turşuların balkon, bahçe gibi seri yerlerde muhafaza edilmesinin en temel sebebi budur. 3 ay içerisinde turşudaki faydalı bakteriler öleceklerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir