Her Yoğurt Probiyotik midir?

on

Probiyotik gıdalar, kullanımı açısından zamanla popüler ürünler arasına girmişlerdir. Genel olarak doğal probiyotik yoğurt, probiyotik kullanımı için ilk tercih edilen üründür. Peki, her yoğurt bir probiyotik midir? Bir gıdanın probiyotik olarak adlandırılabilmesi için içerdiği mikroorganizma sayısının diğer ürünlerden biraz daha fazla olması gerekmektedir. Prof. Dr. Alagözlü bu konuyla ilgili şu sözleri kullanmıştır, “Her fermente gıda probiyotik değildir. Ayrıca gıdanın probiyotik olabilmesi için probiyotik özelliklerini taşımalıdır. Örneğin, bağırsağa tutunarak orada canlı kalabilme yeteneği olmalıdır. Mide asit ve safra asitlerine dayanabilmelidir. Konakçı sağlığına katkıda faydalı olmalıdır. İnsan orijinli suşlar olmalıdır. Konak için patojen ve toksik olmamalı, güvenli olmalıdır. Bu kapsamda ticari probiyotik gıdalar ve geleneksel fermente gıdalar şeklinde satılmaktadır. Fermente gıdalara örnek olarak, süt ürünleri olan kefir, yoğurt, probiyotikli yoğurt ve peynirdir. Bunların dışında boza, şalgam, turşu, tarhana pestili, şıra, fermente zeytinler, fermente etler en önemlileridir” 

Probiyotik Yoğurt ve Faydaları

Probiyotik Gıdaların Kullanımı Önemli Midir?

Doktorlar tarafından her gün düzenli şekilde probiyotik kullamının sağlık açısından önemli olduğu söylenmektedir. Çeşitli ürünler aracılığı ile alabileceğimiz probiyotik takviyesinin sağlığımız açısından şu gibi yararları olabilir; 

  • Probiyotik besinler tüketmemiz, sindirim sisteminizdeki dost bakterileri dengelememizde yardımcı olur,

  • İshali önleme ve tedavisinde yardımcı olur,
  • Probiyotik takviyeler mental sağlığımız için yararlı olabilir,
  • Bazı probiyotik gıdalar türleri kalp sağlığımız için önemlidir,
  • Belirli alerjilerin ve egzamanın ciddi etkilerini azaltmakta kullanılır;
  • Sindirim sisteminde oluşan bozukluk ve belirtilerini düzenler,
  • Probiyotik içeren besinler tüketmemiz bağışıklık sisteminizi güçlendirmemizde yardımcı olur,
  • Probiyotikler kilo verme ve yağ yakımı gibi konularda yardımcı olur.

probiyotik-yogurt

Probiyotik Kulanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Probiyotik besinler kullanıp vücuda takviye yapıldığı zaman, aldığımız takviye probiyotikler bağırsağın doğal florasında hastalığa neden olabilecek her türlü patojene karşı bir bariyer oluşturmasına destek oluyor. Ancak dışarıdan temin ettiğimiz probiyotik besinler çeşidi açısından çok fazla oldukları için etkisi, bizim ihtiyacımızla uyuşmaya biliyor. Sikayetimize uygun probiyotik besinleri tercih ettiğimizden emin olup, savaşçı mikroorganizmaya sayısının yeterli olup olmadığına bakılmalı ve sindirilebilmesi gibi özellikleri olmasına dikkat etmeliyiz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir