İshal Tedavisinde Probiyotik Kullanımı ve Probiyotikler

İshal Tedavisinde Probiyotik Kullanımı

Bağırsaklarınızda sayısı milyonları geçen bakteriler ve mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bu bakterilerin faydalı olanları probiyotik olarak adlandırılmaktadır. İshal tedavisinde probiyotik kullanımı hastalığın süresini ve şiddetini azaltıyor.

Antibiyotik Kaynaklı İshalde Probiyotik Kullanımı

Antibiyotik kullanımı sonucunda ishal, görülme ihtimali yüksek bir yan etkidir. Vücuttaki patojen bakterileri öldürmeyi hedefleyen antibiyotikler, vücut içerisindeki faydalı probiyotiklerin de çalışmasını engelleyebiliyor. Yetişkinler ve çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, antibiyotik kullanan bireylerin probiyotik takviye alması durumunda, ishale yakalanma olasılığının azaldığını gösteriyor. Hayatımızın her anında ihtiyaç duyduğumuz probiyotikler, antibiyotik kullanımı sırasında daha fazla önem kazanıyor.

Seyahat İshali ve Probiyotikler

İş görüşmeleri için sık sık bulunduğunuz yerden ayrılıyorsanız, kamp yapmayı seviyor ve her gün başka şehirde uyanmayı hayat tarzınız haline getirdiyseniz probiyotiklerin faydalarını bilmeniz sizin sağlığınıza ve yararınıza olacaktır. Yaz tatilinde meşhur Likya Yolu’nu yürümeyi tercih ettiniz. Bu yol üzerindeki manzaralar, denizlerin temizliği nefesinizi kesiyor. Yol üzerinde bulunan çeşmelerin hepsinden su takviyesi yapıyorsunuz. Bu binbir çeşit su, seyahat ishali dediğimiz şeyi doğurabiliyor. Bu yüzden sık sık farklı yerde yiyip içenlerin probiyotik takviyesi alması gerekmektedir.

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı İshale Karşı Probiyotikler

Çocuklar ishal olduğunda probiyotik kullanmak, çocukların ishali çabuk atlatmasına yardımcı oluyor. Her probiyotik organizma türünün etkili olmadığını bilmek gerekiyor. Çocuklardaki takviye probiyotik kullanımı, doktora danışılarak yapılmalıdır. Bu konuda yazdığımız probiyotik kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir