Kabızlık Karşısında Kesin Çözüm: Probiyotik!

Günlerce tuvalete çıkamamak ve artık karnınızın, bağırsaklarınızın acıması durumuna kabızlık denir. Şişkinlik, halsizlik, kronik yorgunluk gibi sorunlar kabızlıkla birlikte gelir. Peki kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlıkla başa çıkmanın birkaç farklı yolu vardır. Yazımızda probiyotik gıda ve takviyelerle kabızlığı nasıl yenebilirsiniz, onu anlatacağız. Probiyotikler, sindirim sistemi ve bağırsak hastalıklarının büyük bölümünde tedavi edici özelliktedir. Kabızlığın çözümü için sindirim sistemine göz atmakta fayda var. Sindirim sistemi, dışarıdan alınan besin ve suyu işleyerek vücut için kullanılabilir hale getirir. Vücudumuza faydalı probiyotikler de bu işlem sırasında vücuda alınır.

Peynir, kefir, süt gibi maya ve kültür içeren gıdalar ile vücuttaki probiyotiklerin sayısı arttırılabilir. Antibiyotik kullanımından sonra vücuttaki bakterilerin sayısı azalır. Bu sorun probiyotik takviye ile giderilebilir. Aynı şekilde ishal tedavisinde de probiyotik kullanılır.

 

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde kabızlık sıkça görülen bir durumdur. Bebeğinize gece uykusu uyutmaz, sürekli ağlamalarıyla sizi de derinden üzer. Bebeklerin kabız olma nedenleri; genetik, psikolojik ya da beslenmeyle alakalı olabilir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

 

  • Ilık bir su ile yıkanan ya da bu suyun içinde bekletilen bebeğin, kasları yumuşar. Bebek rahatlar, kakasını yapması kolaylaşır.
  • Bebeğin poposuna yağ, vazelin, gliserin sürmek bebeğin daha rahat tuvaletini yapmasını sağlar.
  • Bebeğin bacaklarına karnına doğru iterek, egzersizler yapılabilir. Bu hareket bebeğin metabolizmasını hızlandıracak ve kaslarını gevşetecektir.
  • Anne sütünün yanında takviye gıdaya başlayan bebeklere probiyotik besin ve takviyeler verilebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir