Kansere Karşı Probiyotikler

Kanser içinde bulunduğumuz milenyumun en büyük hastalığı olarak kabul ediliyor. Kanserden dolayı ölümler her yıl daha da artıyor. Kanserin tedavisindeki en önemli konu erken tanı meselesidir. Probiyotikler, kanserin tedavisinde takviye olarak kullanılıyor.

Bağırsak Kanserine Karşı Probiyotikler

Kolon kanseri adıyla bilinen bağırsak kanserinin yayılma politikası bağırsaktaki bakteriler ile ilintilidir. Bunun yanı sıra diğer pek çok hastalık da bağırsakta başlıyor. Bağırsağın direncinin düşük olması diğer hastalıkların daha rahat kapılıp daha zor vücuttan atılmasına sebep oluyor.
Probiyotikler normal şartlarda sindirim sisteminde zararlı bakterilerden daha fazla olması gerekir. Bunun kişinin sağlığını olumlu yönde etkileyeceği bilinmektedir. Probiyotikler, alerjiyi daha hafif geçirmenizi ya da alerjiden komple kurtulmanızı sağlayabilir. Bağışıklık sisteminizi probiyotik ile güçlendirebilirsiniz. Kolesterolü düşürmek için ve bağırsakların emilimini arttırmak için tüketilebilir.
Probiyotikler DNA’da oluşabilecek hasarı azaltarak kanser ile savaşıyorlar. 200 hasta üzerinde yapılan klinik bir deneyde hastaların 100 tanesine Lactobacillus bakterisi bulunan probiyotik kapsül tedavisi uygulanmıştır. Diğer gruba herhangi bir probiyotik takviye verilmemiştir. Dört yıl boyunca takip edilen bu hastalardan probiyotik takviye alan hastalarda en iyi sonuçlara ulaşılmıştır.

Sağlıklı Bağırsaklar İçin Öneriler

Reçetesiz antibiyotik kullanılmamalıdır. Reçete ile antibiyotik kullanıyorsanız bile bağırsaklarınızı probiyotik gıda ve kapsüller ile destekleyin. Probiyotiklerin faydaları incelenerek ona göre tüketim alışkanlığı kazanılmalıdır. Tüketeceğiniz hayvansal gıdaların kaynağını kontrol etmelisiniz. Hayvanlar antibiyotik ve katkı maddeleri ile besleniyorsa uzak durmanızda fayda var. İşlenmiş ve besin değerini kaybetmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Eğer imkan varsa evde probiyotik yoğurt yapımı öğrenilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir