Kefir Isıtılırsa Ne Olur?

Kefir Nedir?

Kefir Kuzey Kafkasya kökenli, yüzlerce yıllık bir tarihi olan bol miktarda probiyotik içeren bir süt ürünüdür. Sütün mayalanmasıyla yapılan, tadı ekşi ve sodalı ayrana benzeyen kıvamı yoğun bir içecektir. Pıhtı yapısıyla diğer içeceklerden ayrılan kefiri içerken minik minik mayaları ağzınıza gelecektir.

Kefir Isıtılırsa Ne Olur?

Kefir ısıtılarak tüketilen bir içecek değildir. Isıtıldığı takdirde içerisindeki, probiyotik ve diğer canlı organizmalar ölecektir. Bu yüzden buzdolabında saklanmalı ve soğuk olarak tüketilmelidir. Kefirin içerisinde magnezyum, flor, fosfor, selenyum ve kalsiyum gibi mineraller bulunur. Aynı zamanda A,B1,B12,D,E ve K vitaminleri kefirin içerisinde mevcuttur.

Kefir, diğer süt ürünleri gibi probiyotik bakımından oldukça zengindir. Probiyotik dediğimiz şey ise bağırsaklardaki sindirime yardımcı olan faydalı bakterilerdir. Prebiyotik ise bu bakterilerin besin kaynağı olarak kabul edilir. Probiyotik oranı yüksek besinler tükettiğimizde başta bağırsak sistemimiz ve dolaylı olarak bağışıklık sistemimiz güçlenecektir. Bağışıklık sistemi güçlü olan vücut hastalıklara daha zor yakalanacaktır.

Kefirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kefirin içerisindeki probiyotikler;

Düzenli kullanımda, probiyotik özelliğinden dolayı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Alerjik astım ve alerjik rinit gibi sürekli hastalıkların şiddetini azaltır. Özellikle emziren anneler kefir ve sütü fazlaca tükettiklerinde çocuklarında alerjik hastalıkların riskinin düştüğü bilinmektedir.

Özellikle ishal, kabızlık, şişkinlik ve gaz sorunları için uzmanlar probiyotik besinleri önermektedirler. Tuvalete çıkma sıklığınızı düzene sokacaktır.

Anksiyete ve depresyona karşı tedavi olarak kullanılmaktadır.

Alzheimer hastalığında beyinde koruyucu bir duvar görevi görür.

Rusça’da “keyif veren” anlamına gelir, sinirsel aktivitelerinizi düzenler. Anlık sinirleniyorsanız kefir ile çözüm bulabilirsiniz. Küçük olaylara aşırı tepkiler vermenizin önüne geçer.

Kefirle Yoğurt Arasında Olan Farklar

Probiyotik yoğurt içerisinde yer alan bakteriler sindirim sisteminin temiz tutulmasını sağlar ve yer edinmiş diğer faydalı organizmalar için besin kaynağıdır.

Kefirin, yoğurtta olmayan bir özelliği de sindirim sistemine yerleşme özelliğidir.

Yoğurt ile olmayan bir kaç yararlı bakterisi vardır. Bağırsakların direncini, sindirim sisteminde yer alan zararlı bakterilerin ve mayaların bulunduğu ortamda özel bir yapı oluşturarak temizleyip arttırır.

Kolonu temizler ve sağlıklı tutar.

Daha ince tanecikli olması sayesinde sindirimi yoğurda göre daha kolaydır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir