Kefirin Faydaları Nelerdir? 

on

Probiyotik gıdaların bir alt kolu olan kefir, fermente edilmiş bir süt ürünüdür. Kefir gibi probiyotik gıdalar, içerisinde B1, B12 ve K2 vitamini, biotin, kalsiyum, magnezyum gibi vitamin ve mineralleri bolca barındırır. Fermente sütten üretilen, probiyotik özelliğe sahip olan kefirin faydaları saymakla bitmez. Kalp damar sağlığı, bağışıklık sistemi fayda sağladığı konuların başında gelmektedir. Dilerseniz kefirin faydalarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Fermente edilmiş sütün içerisinde çeşitli biyoaktif maddeler ve enzimler ürer. Bunun sonucunda ortaya çıkan ürün biyokoruyucu etki kazanmış olur. Eskiden özellikle Rusya’da tüberküloz başta olmak üzere kanser ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan kefirin mide ve pankreas salgılarını arttırdığı da bilinmektedir. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olduğundan dolayı sinir sistemine de iyi gelen bir madde olduğu bilinen kefirin, karaciğer ve böbrek üzerinde de olumlu etkileri görülmüştür. İçerisinde bulunan mikroorganizmalar sayesinde bağırsak florasını besleyerek bağırsak sağlığını da koruyan kefirin faydaları bitti mi sandınız? Tabii kş hayır. Kefir gibi probiyotik gıdalar düzenli olarak 6 ila 9 ay boyunca kullanıldığı takdirde bağırsak bozuklukları, depresyon, uyku problemi ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara çözüm getirdiği görülmüştür. Kefirin faydaları arasında antikanserojen etkisinin de olduğu düşünülür. Genel olarak diğer faydaları ise şu şekilde sıralanır;

  • Kas kasılmalarını önler,
  • Damar sertliğini önler,
  • Kronik yorgunluğun tedavisinde etkilidir,
  • Kansızlığı önler,
  • Cilt, tırnak, göz ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır,
  • İdrar yolu iltihabı tedavisinde etkilidir,
  • Kilo kontrolüne yardımcı olur,
  • Vücut direncini artırır,
  • İyileşme sürecini hızlandırır.

Kefir ne zaman içilmeli?

Yetişkin bireyler için kefirin tüketim zamanının pek bir önemi yoktur. Günde 2 bardağı geçmeyecek şekilde istenilen her saat içilebilir. Büyüme çağında olan çocukların yatmadan önce 1 bardak kefir içmesi, zihinsel ve kemik gelişimi açısından önerilir. Fakat mide sorunu olan bir çocuğunuz varsa yatmadan 2 saat önce içirmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir