Kilo ve Probiyotikler Arasındaki İlişki

Vücuttaki çoğu bakterinin depo merkezi, bağırsaklardır ve bu bakterilerin vücut için zararlı olduğu düşünülür. Bu noktada, bağırsakları sindirim sisteminin işlev merkezi olarak düşünmeniz doğru olacaktır. Sindirimin amacı; alınan tüm besinleri parçalayarak, (en küçük parçalara ayırarak) vücuttan atmak ve besinlerden alınması gereken protein, karbonhidrat su ve mineralleri gerekli hücrelere taşımaktır. En basit tanımıyla, sindirim sisteminin işleyişi bu şekilde gerçekleşir. Bağırsaklarda bulunan canlı mikroorganizmalar ise sanılanın aksine bu sürece yardımcı olurlar. Bu mikroorganizmalar yararlı bakteriler olarak tanımlanır. Bunlar da “probiyotik” dediğimiz yararlı bakterilerdir. Bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin artması, probiyotik düzeyini azaltır ve sindirim sisteminde bazı dengesizliklere yol açabilir. Bu dengesizlikler; kişide ishal, kabızlık, şişkinlik, mide hassasiyeti gibi birçok şikâyeti tetikleyebilir. Dolayısıyla, doğru bir sindirim sistemi için probiyotik bakterilere vücudun ihtiyacı vardır. İsmi bakteri olsa da bunların yararlı-dost bakteriler olduğunu unutmamalısınız.

Sıklıkla sorulan ve merak edilen konulardan biri olan probiyotikler kilo vermeye yardımcı olur mu gibi soruları cevaplamak gerekirse;

Günümüzde ideal beden algısı ile sağlıksız kilo kayıpları meydana gelmekte ve verilen kilolar hızlıca geri alınmaktadır. Bunun en temel nedeni sağlıklı kilo kaybı yaşamamaktır.  Öncelikle şunu bilmelisiniz ki tek başına hiçbir gıda “sağlıklı” kilo vermek için yeterli değildir. Gıdalar, tek başına kilo vermek için yeterli olmadığı gibi kilo alımı için de yeterli olamazlar. Probiyotiklerin faydaları burada ön plana çıkıyor, sadece bu süreci daha sağlıklı hale getirecek olan bir etkendir.  Fakat buradaki önemli nokta, probiyotik gıdalar veya takviyeler, kilo konusunda kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde kilo vermeye yardımcı olurken, bazı kişilerde ise kilo alımına sebep olabilir. Probiyotiklerin kilo verdiğini kanıtlayan herhangi bir araştırma yoktur. Probiyotik bakteriler, vücudun sindiremediği besinleri parçalamaya yardımcı olduklarından, bağırsak hareketlerini düzenler ve bu süreci hızlandırabilir. Çünkü kilo kayıplarında en önemli etken, bağırsak hareketleri ve dengesidir. Kilo alıp verme konusunda belirleyici bir diğer konu ise probiyotiğin türüdür. Meyve de bulunan probiyotikle, kefirin içinde bulunan probiyotiğin kilo alımı ve verimi için farklı etkileri olabilir. Bunun yanında takviye olarak alınan ilaç veya kapsül formundaki probiyotikler de bu konuda birbirinden farklı etkilere sahiplerdir.

Son olarak şunu söylemek doğru olacaktır ki, doğru ve sağlıklı beslenme rutininize probiyotik içeren gıdaları ekleyerek, kilo verme sürecinizi sağlıklı ve kalıcı sonuçlarla sonlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir