KIŞI HASTA OLMADAN GEÇİRMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Kışın kendini derinden hissettirdiği bu günlerde, vücut direncimiz de düşmeye başlıyor. Bu kış, diğer kışların aksine hastalanmadan geçireceğiniz bir mevsim olacak. Önerilerin doğru ve düzenli olarak uygulanması halinde, bağışıklık sisteminiz gerçekten gücünü koruyacaktır.

Probiyotik Besinler ile Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirin

Hasta olmamızın en temel sebebi, bağışıklık sistemini çökmesi ya da zayıflamasıdır. Bu yüzden, bağırsakları ve dolayısıyla bağışıklık sistemini düzenleyen probiyotik gıda ve ürünler tercih edilmelidir. Vücuttaki yararlı bakterilerin sayısı probiyotikler ile birlikte arttırılabilir bunun yanında bağırsak florası sağlıklı bir hale getirilebilir.

Düzenli Spor Yapın

Hayatın her döneminde yapmamız gereken spora kış aylarında soğuklardan dolayı ara verilmemelidir. Havalar buz gibi olsa bile termal kıyafetler ile yapılan kısa yürüyüşler ya da evin içerisinde yapılabilecek egzersizler ile kış boyunca dinç ve sağlıklı olabilirsiniz.

probiyotik-yürüyüş

 

 

Bol Bol C Vitamini Tüketin

C vitamini vücuttaki su ile birlikte çözünür ve vücuttan dışarı çıkması bir hayli kolaydır. Bu yüzden kış aylarında günde 1 portakal ya da 2 mandalina tüketilebilir. Aynı zamanda limon ya da greyfurt da tüketilebilir. C vitamini sarı-turuncu meyvelerin dışında, yeşil sebzelerde de bir miktar bulunur.

Renkli Menü = Zengin Menü

Her öğünde tabağınızda mümkün olduğu kadar fazla renk bulundurmaya çalışın. Özellikle yeşil ve kırmızı meyveler vücudunuza daha fazla besin öğesi taşıyacaktır. Aynı öğün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz her şeyi vücudunuza alabilirsiniz.

 

probiyotik-renkli-meyveler

Ana Öğünler Kadar Değerli Ara Öğünler

Ara öğünler, en az ana öğünler kadar önem arz ediyor. Ara öğünde yiyeceğiniz meyve, kuruyemiş, yumurta ya da ton balığı metabolizmanızı hızlandırıyor ve aynı zamanda açlığını hissettirmiyor. Bu yüzden kilonuzu rahatlıkla kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda kış ayı boyunca oluşabilecek bütün hastalıkları kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor.

Annelerimizin Yaptığı, Ağzımıza Layık Tarhana Çorbası

Soğuk kış günlerinde hiç yemek yenmese bile gerçek bir kış çorbası aranıyor. Üşüdüğünüzde içinizi ısıtacak bir çorba ya da çay açlık durumunuza bağlı olarak tercih edilebilir. Özellikle limon ile çay ve çorbayı birleştirerek mükemmel kış kombinleri tüketilebilir.

Bonus Olarak Probiyotik Takviye

Probiyotik besinlerin mide zarını geçemediği durumlarda bağırsak florasının düzenleyicisi probiyotikler bağırsağa ulaşamıyor. Örneğin; yediğimiz peynir, kefir, turşu ve diğer probiyotik gıdalardan istediğimiz verimi alamıyorsak probiyotik saşe ve haplar ile takviye yapılmalıdır.

probiyotik-takviye-supplement

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir