Kolon Hastalığı (Crohn) | Rektum Kanseri Hakkında Her Şey

Sindirim ve boşaltım sistemimizin bağlı olduğu bağırsaklarımız en az kalp kadar hayati organlarımızdan birisidir. Bağırsaklarda oluşan herhangi bir problem bile tüm günümüzü zehir etmeye yeterken rektum kanseri dediğimiz Kolon hastalığı tüm hayatımızı zindan etmeye yetecek düzeyde bir hastalıktır. Peki, Kolon hastalığı nedir, neyden oluşur, sebepleri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır gibi birçok bilgiyi bu yazımızda bulabilecek ve rektum kanseri hakkında merak ettiğiniz her şeye bu yazımız sayesinde sahip olabileceksiniz.

Bağırsaklar Hayati Organlardan Sadece Birisidir

Bağırsak nakli geçmişte en riskli ameliyatlardan birisi olarak bilinse de günümüz tıp dünyasında artık bağırsak nakilleri de mümkündür. Ancak, kaçak gibi oldukça komplikasyonları olan bu cerrahi ameliyatlar sebebiyle bağırsaklar oldukça önemli organlarımızdandır. Bu sebeple, bağırsak sağlığımızı tehlikeye atacak her türlü şeyden uzak durmalı ve kendi sağlımıza ve bağırsaklarımıza faydalı olan probiyotik yiyecekleri tüketmeye her zaman özen göstermeliyiz.

Crohn ( KOLON ) Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı sindirimde meydana gelen iltihabi bir hastalıktır. Kronik inflamatuvar iltihap kökenli olan crohn hastalığı ağızdan makata kadar sindirim sistemlerinde görülebilmektedir. Ancak, en sık görüldüğü alan ince bağırsağın son kısımları ve kalın bağırsağın tamamıdır. Sinsi bir hastalık olan Crohn hastalığı birçok hastalıkla da karıştırılabildiği için tedavisi genellikle ilerleyen aşamalarda başlayan bir rahatsızlıktır. Bu sebeple, crohn hastalığının hangi hastalıklara benzediği hakkında da bilgi verelim.

Crhon hastalığı sıklıkla ülseratif kolit veya hemoroid (basur) ile karıştırılmaktadır. Aynı etkileri ve belirtileri taşıyan bu hastalıkların hepsi makat bölgesinde ve bağırsaklarda gerçekleşmektedir. Kötü huylu tümörlerin varlığında rektum kanseri yani kolon hastalığı tanısı koyulabilir. Ancak, kötü huylu tümörlerin saptanması yolunda detaylı bir muayene şarttır. Parmak muayenesi ile de anlaşılabilen kolon hastalığı hemoroid ile de karıştırılabilir.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Rektum bölgesi ismini verdiğimiz anal kanallarında oluşan kanamalar en temel crohn hastalığının belirtilerindendir. Makat kanaması çok ciddi bir belirti olup mutlaka peşine düşülmesi gereken bir şikayettir. En yaygın semptomu kanama olan crohn hastalığının teşhis edilebilmesi için ilk olarak şikayetin öyküsünü doktora net olarak verebilmek son derece önemlidir. Kanamanın tek başına yeterli bir teşhis olmadığı crohn hastalığında illa kanama olacak diye bir kaide de yoktur. Gizli kanama da zira Crohn hastalığının yaygın belirtileri arasında gösterilebilir.

Bağırsak alışkanlıklarının değişikliği Crohn hastalığının varlığını işaret edebilir. Diyare şeklinde değişikliklerden pelvik ağrılara kadar her detay çok önemlidir. Karın ağrısı, üriner sistemdeki belirtiler, karaciğer metastazlarında çıkan perforasyondaki peritonit veya sarılık gibi durumların varlığı da Crohn hastalığını bizlere işaret etmektedir.

Crohn Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

  • Her hastalık gibi crohn hastalığının da belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Genetik ise kolon hastalığının ortaya çıkışındaki en yaygın faktördür. Ailede crohn hastası varsa bireylerde de crohn hastalığının görülme şansı oldukça yüksektir.
  • Yağ oranı sürekli yüksek olan gıdaları tüketenlerde de araştırmalara göre Crohn hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Posa açısından fakir bir beslenme tarzı bağırsak florası içerisinde tahribat oluşturacağı için Crohn hastalığını tetikleyebilmektedir.
  • Çevresel faktörlerde Crohn hastalığına sebep olabilir. Bağırsak tıkanmaları gibi durumlarda çevresel faktörlerin etkisi yadsınamaz bir gerçektir.

Crohn Hastalığının Teşhisi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Makatta kanama, ağrı ve büyük abdesti tam boşaltamama hissi varsa Crohn hastalığına, ülseratif kolite veya hemoroide sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, en kısa sürede bir genel cerrahi uzmanıyla görüşmeli ve detaylı incelemelere girmelisiniz. Parmak muayenesi, dijital muayene, kolonoskopi ve tahliller ise Crohn hastalığının teşhisinde önemli rol oynar. Bu yazımızda bahsettiğimiz birçok durum sizde de mevcutsa bağırsak sağlığınızı tehlikeye atmadan ve hastalığınızı ilerletmeden bir genel cerrah uzmanına görünmenizi önemle belirtmek isteriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir