Leaky Gut ( Geçirgen Bağırsak Sendromu)

İsmini yeni duyduğumuz ancak tıp tarihinde yaygın olarak bilinen Leaky Gut hastalığı bir çeşit bağırsak sendromuna verilen isimdir. Bağırsak duvarının geçirgenliğinde bir problem olduğunda ortaya çıkan bu hastalık geçirgen bağırsak sendromuna dönüşebilir. Hücreler arasında bağlantı bozulduğunda ise kana zararlı organizmalar, toksinler ve zararlı maddeler geçebilmektedir. Birçok organa yayılabilen bu zararlı öğeler direkt olarak bağırsaklarda da probleme neden olabilmektedir. Yarattığı tüm bu problemlere ise leaky gut yani geçirgen bağırsak sendromu adı verilmektedir. Bugünkü yazımızda ise Leaky Gut’un ne olduğunu açıklayacak, geçirgen bağırsak sendromunun sebeplerini ve nedenlerini inceleyecek ve tedavisi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Leaky Gut ( Geçirgen Bağırsak Sendromu) Nedir?

Sindirim sistemimiz direkt olarak bağırsaklara bağlıdır ve besinlerimizin faydasız olan kısımlarının vücuttan atıldığı yer olan bağırsaklar hayati önem taşır. Bağırsak hücreleri bitişik halde dizilir ve tight junction adı verilen bağlantılarla bağırsaklar birbirlerine bağlanmış haldedir. Bağırsaklardan kana sadece sindirilmiş olan besinlerin ve faydalı öğelerin geçişine izin veren bu sıkı dizilimde aksilik olması halinde geçirgen bağırsak sendromu ile karşı karşıyayız demektir. Bağırsak duvarının geçirgenliğinin bozulması ise hücreler arasında bulunan bağlantıların bozulması ile ilgilidir. Zararlı organizmaların vücuda karışması sonucunda leaky gut problemi ile karşı karşıya kalmak söz konusu olacaktır.

Leaky Gut ( Geçirgen Bağırsak Sendromu) Nedenleri Nelerdir?

Leaky Gut rahatsızlığının temeli inflamasyona bağlıdır. Savunma sistemimizin bir cevabı olan inflamasyon defans hücrelerinden oluşur. Zararlı maddeleri bedende etkisiz hale getirmek için saldıran defans hücreleri bağırsak duvarında da yer almaktadır. Bağırsaklarınızda sürekli alerjenler yer alırsa ve bağırsaklarınızdaki faydalı bakterilerin düzeni bozulursa hücreler baskı altında kalır. Bunun sonucunda ise hücreler, bozulma ve işlevselsizleşmeye başlayacaktır. Bu problemlerin uzun vadedeki etkisi ise elbette bağırsak duvarına olacaktır. Bağırsaktaki sıkı bağlantıların devamını sağlayan zonulin proteinin azalması ve artması sonucunda zaten leaky gut sendromuyla karşılaşmamak imkansızdır.

Aşırı şeker tüketimi de geçirgen bağırsak sendromuna yol açabilmektedir. Fruktoz bilindiği üzere bağırsak florası bozukluğu yaratır ve elbette geçirgenliğe ortam hazırlar. Vitamin eksikliği de zaten bağırsak duvarındaki hücrelerin çalışmasını engelleyecek ve bozacaktır. Her iki durumun varlığında ise geçirgen bağırsak sendromuyla karşı karşıya gelmek mümkündür.

Sürekli bağırsakları boşaltan yani müshil gibi ilaçların kullanımı bağırsak florasını bozar. Bu da bağırsaklarda yer alan faydalı bakterileri yok ederek geçirgen bağırsak sendromuna ortam hazırlar.

 

Leaky Gut ( Geçirgen Bağırsak Sendromu) Belirtileri Nelerdir?

  • Deri Hastalıkları
  • Nörolojik Rahatsızlıklar
  • Vitamin Eksiklikleri
  • Hiç Bitmeyen Yorgunluk
  • Kilo Verme ve Alma Sürecinde Problemler
  • Depresyon ve Anksiyete
  • Migren
  • Fibromiyalji,
  • Kabızlık ve İshal Şikâyetleri
  • İrritabl Bağırsak Sendromu gibi birçok belirtisi bulunan Leaky Gut doktorlar tarafından gerekli testler yapıldığı takdirde teşhisi koyulabilen hastalıklar arasında yer alır.

Leaky Gut ( Geçirgen Bağırsak Sendromunun Tedavisi Var Mı?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi ilk olarak geçirgen bağırsak sendromuna sebep olan etkileri kaldırmak gerekiyor. Doğru beslenmenin son derece önemli olduğu leaky gut şikâyetinde hastalığın tekrar gelmemesi adına sürekli doktor kontrolüne gitmek çok önemli. Bedenin kendisini toplaması adına ise doktorunuzun söyleyeceklerine kulak vermeniz de leaky gut sendromunu arkada bırakmanızda çok önemli bir adım olacaktır.

Doğal besinleri tüketmeli ve karbonhidrat diyetine başlamalısınız. Ardından ise yaşadığınız stresli ortamdan uzaklaşacak aktiviteler edinmeli ve vücudunuzdaki enerjinizi yeniden toplamalısınız. Kemik suyu, kefir, kombu çayı ve lifli gıdaları bu süreçte bol bol tüketin. Zira, bu gıdalar ve besinler bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri arttıracak ve zararlı bakterileri yok edecektir. Probiyotik ürünleri de tercih ederek doktorunuzun önerdiği tedaviye düzenli olarak devam edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir