Mide Gribi Nedir Belirtileri ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Hiç midenizin de grip olabileceği aklınıza geldi mi? Havalar soğudukça, mide gribi gibi hastalık isimlerini duymak ve hastalık geçiren insanları görme olasılığımız arttı. Aslında hastalıkların artmasının asıl sebebi direkt olarak soğuyan hava değil, soğuyan hava nedeniyle kapalı ortamlarda daha fazla bulunuyor olmamızdır. Bilhassa çocuklarda, kreş ve okul ortamlarından dolayı enfeksiyon ve hastalık görülme olasılığı oldukça yüksek.

Son zamanlarda etkisini arttıran, Rota Virüsü ile sık sık karıştırılsa da farklı bir viral enfeksiyon olan Norovirüsün henüz bir aşısı da yok. Gelin sizlerle birlikte Norovirüs, namı diğer mide gribini inceleyelim.

Norovirüs nedir?

Grip dendiği zaman genelde akla burun akıntısı, öksürük gibi semptomlar gelir. Fakat norovirüs, mide ve bağırsakları etkilediği için bulgular karın ağrısı, kusma gibi daha çok gastroenterit olarak gerçekleşir.  Hastalığın belirtileri 24-48 saat içerisinde kendini gösterir, özellikle ilk 2 gün belirti şiddeti yüksektir. Mide gribi oldukça kolay şekilde bulaşabilir.

Mide Gribi Karşısında Kimler Risk Altındadır?

Yediden yetmişe herkes mide gribinin hedefi olabilir. En önemlisi de insan hayatı boyunca birden fazla kez mide gribi geçirebilir. Verilere bakıldığında ise en çok büyük çocuklar ve yetişkinlerde görülüyor. Rota virüslerden sonra, akut mide gribinin ikinci büyük sebebi de norovirüslerdir.

Mide Gribinin Belirtileri Nelerdir?

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İshal
  • Karın krampları
  • Karın ağrısı
  • Ateş

Mide Gribinin Etki Süresi Ne Kadardır?

Virüsün kuluçka süresi 12 ila 48 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Bulantı, ani gelişen bir ishal, hafiften nükseden baş ağrısı temel belirtilerdir. Özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda, düşkünlerde ve vücut direncinin düşük olduğu; kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları bulunanlarda şiddetli seyredebilmektedir.

Mide Gribinden Korunmak Mümkün müdür?

Norovirüsler, enfeksiyonu kapmış insanların gaita ya da kusmuklarında bulunur. İnsanlar, norovirüs bulaşmış yiyecek ya da içecekleri tüketerek, Norovirüs bulaşmış eşyalara dokunup, ellerini ağızlarına sürerek enfeksiyonu kapabilirler. Salgınlara özellikle kirli sularda yetişen kabuklu deniz hayvanlarının tüketimi, salatalar ve donmuş gıdalar sebep olur.

Probiyotik yoğurt ve süt de mide gribinden korunmak için tüketilebilir.

Bu durumda kalabalık ortamlarda, toplu taşıma alanlarında vakit geçirdikten sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.  Aynı zamanda virüsü taşıyan kişilerin eşya, giysi ve araç gereçlerinin kullanılması durumunda da kolaylıkla hastalık geçişi olabilir. Virüsün bir diğer bulaşma aracı ise su ve gıdalardır. Çünkü virüs, ısıya ve klorlamaya karşı nispeten daha dirençlidir. Bu durumda içme suyu, havuz suyu, sebze ve meyveler yoluyla hastalığın bulaşması kolay olacağından çok dikkatli olmakta yarar vardır.

Mide Gribinin Tedavisi Nedir?

Norovirüsün henüz geliştirilmiş bir aşısı bulunmamakta. Bu bağlamda yapılacak en iyi şey, bol bol sıvı takviyesi alarak virüsün boşaltım yolu ile atılmasını sağlamaya çalışmaktır. Aynı zamanda vücut direncini artıracak gıdalar tüketilmeli, stresten kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra oluşan sıvı kaybını gidermek için serum desteği sağlanabilir. Probiyotik takviye mide gribinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir