Mide Gribi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Başa Çıkılır?

Son aylarda ismini sıkça duymaya başladığımız mide gribi ishal, karında krampların oluşması, kusma, ateş ve bulantı şeklinde kendini belli eder.

Bir bağırsak enfeksiyonu olan mide gribi havanın soğuması ile ortaya çıkan alışık olduğumuz gripten daha farklı bir seyre sahiptir. Mide gribi geçiren bir kişi daha çok kapalı ve havasız ortamlarda bulunan kişilerdir. Bu tür ortamlarda bulunan norovirüs vücudu etkisi altına alıyor. Bu virüsün sebep olduğu enfeksiyon mide ve bağırsaklar üzerinde etkinliğini gösteriyor. Gastroenterit hastalığına neden oluyor. Herkese bulaşabilen norovirüs bulaştığı insanların ömrü boyunca defalarca nüksetme gibi bir etkiye sahiptir. Virüsün ile etki ettiği bireyler büyük çocuklar ve erişkinlerdir. Mide gribi gelişmekte olan ülkelerde erken çocukluk çağındaki çocuklarda daha sık görülmeye başlar.

Norovirüs Nedir?

Şebeke suları, yiyecek ve içeceklerden bulaşabilen bu virüs ishallerin büyük bir kısmından sorumludur. Bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı şeklinde görülen mide gribi hastalığına  yakalananlar sıvı alımı ve istirahat ile hastalığı 3 ila 4 gün içerisinde atlatabiliyorlar. İshal şikayeti ile doktora gidenlerin çoğunda norovirüs tanısı konulur. Bağırsak virüsleri viral gastroenterit denilen hastalığa ortam hazırlarlar. Genel olarak hafif atlatılsa bile özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde şiddetli seyir edebilir. Gastroenterit oluşumuna neden olan çok çeşitli virüslerin olduğundan bahsedilebilir. Bilhassa çocuklarda ortaya çıkan  rotavirüs gastroenterit nedenidir.

Mide Gribi ve Akut Gastroenterit

Mide ve bağırsakların iltihabı durumuna akut gastroenterit adı verilir. Çoğu zaman hastalığın 10 günden daha kısa bir süre içerisinde düzeldiğine rastlanılır. Bu hastalığın oluşumu daha çok bakteri ve virüslerden kaynaklanır. Çocuklarda çok daha fazla görülür. Her yaşta görülme riski vardır. Akut gastroenterit oluşumuna ortam hazırlayan risk faktörleri nelerdir?

  • Normal mide asitlerinde bozulmalar
  • Bağırsak hareketlerinde bozulmalar
  • Antibiyotik kullanımı
  • Kişilerde baskılanmış bir bağışıklık sistemi
  • Dikkat edilmeyen hijyen koşulları
  • Çevresel nedenler

Bu hastalık genel itibariyle kendiliğinden düzelir. Ancak bol sıvı alınımı da gastroenterit ne yemeli sorusuna en makul cevabı oluşturur. Bebeklerde bu durum mevcut ise bebeğin sık sık emzirilmesi gerekir.

Viral İshal Belirtileri ve Nedenleri

Kendiliğinden yayılma anlamına sahip olan viral ishal hastalarda hafif, orta veya ileri derecede seyir eder. Hafif ishal vakalarında bol bol su tüketimi sağlamak gerekir. Orta derecedeki ishal vakalarında susuzluğun kendini daha fazla belli etmeye başladığına şahit olunur. İleri derecedeki vakalarda ise inatçı ve kronik bir ishal durumu meydana gelmiştir. İleri derecede seyir eden ishal durumunun gözlemlenmesine ilişkin tanının konulmasında bazı testlerin yapılması gerekir. Probiyotik.net ishal, karın ağrısı, karın krampları gibi durumlarda kişilere nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında bilgiler veriyor. Mide gribi tedavisi hakkında hastaların izlemeleri gereken yollar kısaca şöyledir: Bol sıvı alımı başta gelir. Ardından norovirüslerin sebep olduğu semptomlar bazı ilaçlarla önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir