Obezite ve Probiyotik İlişkisi

Obezite Nedir?

Obezite besinlerle vücuda alınan enerjinin, fiziksel aktiviteler ve metabolizma ile yakılan enerjiyi miktar olarak geçmesi olarak tanımlanır. Modern çağ ile hayatımıza giren fast food kültürünün negatif bir getirisi olarak da görülür. Vücudun çok fazla yağ tutması sonucu meydana gelmektedir. Tedavisi mümkündür ve en erken süreçte kontrol altına alınmalıdır. Vücutta kalp damar, şeker hastalığı, hipertansiyon, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi otuzun üzerinde rahatsızlığa sebebiyet vererek yaşam süresini ve kalitesini azaltmaktadır.

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemine faydası olan canlı bağırsak bakterileridir. Kısaca mikrobiyota olarak adlandırılmaktadır. Mide ve bağırsaklarda ki doğal dengenin korunmasını sağlar. Besinlerden alınan vitamin ve minerallerin emilimini destekleyerek sindirimin kolaylaşmasını sağlarlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut direncini arttırırlar. Depresyonu, diş çürümesini, alerjileri, gribi, enfeksiyonu ve kanseri maksimum derece de engelleyerek vücut sağlığını korurlar.

Obezite ve Probiyotik İlişkisi

Bağırsaklarımızda ağırlığı 2 kiloya kadar varan mikrobiyotalar yer alır. Bu bağırsak mikrobiyotası biz ölünceye kadar değişip yenilenmeye devam eder ve her biri benzersiz bir biçimde kişiye özeldir. Vücut sağlığı bozulup dengesizleştiğinde mikrobiyota üretimi artarak normalin üzerine çıkar ve buna da disbiyozis denir. Disbiyozis bağırsak mikrobiyotalarını sağlıksız bir hale getirir. Bu dengenin bozulması obezite hastalığı, bağırsak hastalıkları ve otoimmün hastalıkları gibi pek çok hastalığa neden olmaktadır. Bağırsak mikrobiyotaları vücuda alınan ve sindirimi mümkün olmayan polisakkaritler aracılığı ile yağ asitleri oluştururlar. Sağlıkğını yitirmiş bağırsak mikrobiyotaları yağ asitlerini moleküler yol ile depolayarak vücutta ki yağ birikimini arttırırlar ve aşırı kilo alımına sebep olurlar. Bu da obeziteye sebebiyet veren en büyük faktörlerden biridir. Yapılan araştırmalarca vücut ağırlığı ve vücut kitle endeksine göre yapılan probiyotik takviyesi sayesinde vücut ağırlığı ve vücut yağ oranında ciddi azalmalar sağlandığı ispatlanmıştır.  Obezite hastalığı bulunan insanların bağırsaklarında ki bakteriyel çeşitliliğin azaldığı görülmüştür. Hastalar kilo verdiği zaman ise çeşitliliğin artıp ve bakterilerin çeşitlenip eski sayılarına ulaşmaya başladığı görülmüştür. Probiyotiklerin bağırsak mikrobiyotası üzerinde ki etkisi direk olarak kendini belli etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir