Probiyotiğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Probiyotik son yılların en gözde takviyelerinden birisi. Diğer vitaminler gibi probiyotikler de oldukça popüler hale geldi. Faydaları saymakla bitmeyen probiyotik cildimiz için de oldukça faydalı. Peki, probiyotik nedir? Probiyotiğin cilde faydaları nelerdir? Gelin, birlikte inceleyelim.

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler, bağırsak florasını yenileyebilen ve zararlı bakterileri engelleyerek vücut sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı bakterileri ve mayaları içerir. Ağız yoluyla uygun miktarda alındığında kişinin sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalara sahiptir. Bunlar arasında en önemlileri laktik asit bakterileridir.

Probiyotiğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Probiyotikler, çeşitli gıda ve takviyeler ile vücuda alınarak, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarlar. Probiyotiklerin vücut için sayısız faydasının yanı sıra günümüzde cilt için faydaları da oldukça bilinir hale gelmiştir. Birçok cilt bakım ürününde yer almaya başlayan probiyotiklerin cilt için faydaları sizler için sıraladık.

Cilt Yaşlanmasının Önüne Geçmeye Çalışır

Cilt florasında iyi ve kötü bakteriler birlikte yer alırlar. Çevresel faktörler, UV ışınları, stres, pH dengesini bozabilecek cilt bakım ürünleri, hava kirliliği, hormonlar, mevsim geçişleri ve çevresel faktörler bu bakteri dengesinin bozulmasına yol açıyor. Probiyotikler ise cilde zarar veren tüm bu faktörler ile savaşır. Cilt bariyerini güçlendirerek kırışıklık veya ince çizgi görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Akne ve Sivilce Görünümünü Azaltmaya Yardımcı Olur

Vücut probiyotikler ile hem içerden hem de dışardan beslenebilir. Dışardan beslenen ciltte, yüzeyde bulunan sivilce ve akneler temizlenecek böylece daha pürüzsüz bir cilt elde edilecektir. Bu nedenle hem içinde probiyotik içeren cilt bakım ürünleri kullanılabilir hem de direkt olarak probiyotik takviyesi alınabilir.

Cildi Nemlendirmeye Yarar

Cilt tipleri dörde ayrılır. Kuru, normal, yağlı ve karma olarak bilinen cilt tiplerinin hepsinin iyi bir şekilde nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Genellikle yağlı ve karma cilde sahip olan kişiler ciltlerinin nemlendirilmeye ihtiyacı olmadığını düşünürler fakat bu büyük bir yanılgıdır. Düzenli olarak nemlendirilmeyen ciltler erken yaşta elastikiyet kaybı, sarkma ve mimik çizgilerinde derinleşme gibi yaşlanma belirtileri ile karşı karşıya kalırlar. Cildin nem seviyesini korumaya yardımcı olan probiyotik besinler ve takviyeler, cildi nemlendirmek için iyi bir tercihtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir