Probiyotik Bakteriler Nelerde Bulunur?

Probiyotik Bakteriler ve Yoğurt

Sağlığa faydalı dost bakteriler içeren yoğurt daha çok laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler barındırıyor. Bu bakteriler vücut sağlığına dost bakteriler olup fermente edilen sütten elde ediliyor. Yoğurt başta kemik gelişimi olmak üzere daha bir çok fayda sağlıyor. Probiyotik bakteriler nerede bulunur sorusuna ilk cevap herkesin rahatlıkla alıp tüketebileceği yoğurt ile veriliyor. Yüksek tansiyona sahip kişilerde tedavi edici özellik sunuyor. Antibiyotik kullanan kişilerde ishal durumları söz konusu olabiliyor.

Hem ishalin azalmasında hem de irritabl bağırsak sendromlarının azalmasında etkin rol alan yoğurt bu semptomların azalmasına olanak sunuyor. Bilhassa laktoz intoleransı bulunan kişilerde süt yoğurt tüketiminden daha faydalı bir izlenim gösteriyor. Çünkü bakteriler laktozu kısmen laktik aside dönüştürüyor ve bu sebeple yoğurdun tadı ekşiyor. Canlı kültürleri olan yoğurtların seçilmesi probiyotik besin alması açısından önem taşıyor.

Kimchi

Fermente edilen bu baharatlı Kore yemeği probiyotik bakteriler nerede bulunur sorusuna verilen ikinci cevabı oluşturuyor. Kimchi yemeğinde ana madde lahanadır. Laktik asit bakterileri olan Lactobacillus sindirim sağlığına değer katıyor. K ve B2 vitaminleri, riboflavin ve demir bakımından da Kimchi zengin bir yiyecektir. İçerisinde bulunan sarımsak, kırmızı biber gevreği, soğan, tuz ve zencefil Kimchi’nin tadına lezzet katan baharatları oluşturuyor.

Tempeh 

Soya fasulyesi ürünü olan fermente edilmiş Tempeh sert bir köfte görünüme sahiptir. Genel olarak kokusu itibari ile toprak veya mantar kokusuna benzetiliyor. Tempeh Endonezya’dan çıkıp yüksek protein içeren bir besin olması nedeni ile tüm dünyaya yayılıyor. Tempeh’in fermantasyon sürecine bakıldığında besin profilinde sürpriz etkilere sahip olduğu gözleniyor.

Bazı bakterilerin B12 vitaminini üretmesi Tempeh’in besin değerinin diğer besinlerden ayrıldığını gösteriyor. B12 vitamini diğer vitaminler gibi kolaylıkla bulunamıyor. Probiyotikler nasıl elde edilir ile ilgili olarak Tempeh sağladığı yararları ile tıpkı bir hayvansal ürün tüketiyor gibi etki gösteriyor. Özellikle vejetaryenler et yemiyor ve et besinlerinden gelen probiyotiklerden mahrum kalıyorlar. Tempeh ise içerdiği yüksek protein sayesinde ette bulunan besinleri vücuda sağlıyor.

Miso ve Probiyotik Bakteriler

Bir tür Japon sosu olan Miso probiyotik bakteriler nerede bulunur sorusuna diğer bir çözümü oluşturuyor. Soya fasulyesi tuzu ile birlikte koji adı verilen bir mantarın fermente edilmesi ile ortaya çıkan Miso çavdar, arpa ve pirinç gibi tahıllarla da karıştırılarak tüketilebiliyor. Japonya’da Miso genellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketiliyor. Protein ve lif bakımından zengin olan bu yiyecek doğal probiyotik olarak tüketiliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda Japonya’da yaşayan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin az olduğu sonucuna varılıyor. Yanı sıra sık sık Miso çorbası tüketen kadınlarda inme riski de olabildiğince azalıyor.

Salatalık Turşusu

Su ve tuzdan oluşan bu solüsyonda kendiliğinden var olan laktik asit bakterileri turşunun ekşi olmasını sağlıyor. Sindirim sağlığının iyileştirilmesinde rol oynayan salatalık turşusu içerisindeki probiyotikler, probiyotik bakteriler nerede bulunur sorusuna bir başka alternatif sunuyor. Düşük kalorili bu besin kanın pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini de sağlıyor. Sirke ile yapılan turşularda canlı probiyotik oranı düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir