Probiyotik Bakteriler Nelerdir

 

Vücuttaki Bakterilerin Görevleri

Bağırsaklarda yer alan probiyotik bakteriler bağışıklık sisteminin desteklenmesinde müthiş bir görev alıyorlar. Hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlıyorlar. Vücuda alınan mikroplara ve alerjik maddelere karşı yararlı bakteriler savaşmaya başlıyor. Patojen yani hastalık yapıcı bakteriler ile yararlı bakteriler sürefhrekli savaş halinde kalarak yararlı bakterilere destek amaçlı probiyotik alımı gerçekleştirmek probiyotik bakteriler nelerdir hakkında bilgi edinmeyi gerektiriyor.

Çünkü çok sayıda canlı mikroorganizma olması hangi yararlı bakterinin vücuda alınması gerektiği ve bunların görevlerinin ne olduğu bilgi sahibi olma ihtiyacını doğuruyor. Patojen bakteriler bağırsaklarda yararlı bakterilerin önüne geçerek yer kapmaya çalışıyor ve hastalık risklerini artırıyor. Kötü beslenme, antibiyotikler ve stres yararlı bakterilerin sayısında azalmaya neden oluyor.

Azalan yararlı bakterilerin yerini alan patojenler ishal, şişkinlik, kabızlık ve gaz gibi şikayetlerin görülme olasılığını artırıyor. Hatta ileri aşamalarda ölümcül risklerin ortaya çıktığına da rastlanılıyor. Bu nedenle probiyotik bakteriler nelerdir ve hangilerinin vücuda alınması gerekir konusunda uzman önerilerinin dikkate alınması önem taşıyor.

Probiyotik Bakterilerin Özellikleri Nelerdir

Vücutta farklı görevlerde bulunan probiyotik bakteri çeşitleri Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus planetarium, Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus casei olarak en çok bilinen probiyotik bakteri isimleridir. Bifidobacterium longum kolon ve karaciğer temizlenmesinde önemli rol oynuyor. Bu organların işlevlerine sağlıklı bir şekilde devam etmesinde Bifidobacterium longum önemle görev alıyor.

İltihapların azalmasına yardımcı olan Lactobacillus planetarium bakterinin vücuda alınması düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Bazı mayalar kalın bağırsak ve genital bölgede çoğalabiliyor. Kontrolsüz çoğalan maya ve ishal oluşumunu kontrol altına alan Bifidobacterium bifidum yalnızca ihtiyaç duyulduğunda değil belli bir düzen içerisinde alınmalıdır. Lactobacillus casei ölümcül bir bakteriye karşı güçlü bir savunma mekanizması geliştiriyor.

Listeria bakterisi bağırsaklarda ölümcül riski artıran zararlı bir bakteri olup bu bakterinin etkisini azaltmasında Lactobacillus casei cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşıda bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlıyor. Lactobacillus acidophilus sindirim sistemine yardımcı olarak görev alan yararlı bakteri çeşitleri arasında yer alan bu bakteri şişkinlik ve gaz oluşumlarını önlüyor.

lactobacillus-rhamnosus-içeren-ilaclar

Hangi Probiyotik Bakteriler Alınmalıdır?

Doğru probiyotik alımı sağlandığında sağlık problemlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor. Genel sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında yeniden probiyotik bakteriler nelerdir konusu gündeme geliyor. Hangi sağlık sorunu ile karşı karşıya kalınıyor ise o problemin ortadan kalkmasına yardımcı olan probiyotik bakterilerin alımı sağlanmalıdır.

Böylece vücut daha da bağışıklık kazanıp risk oluşturan patojenlerin minimize edilmesine katkı sağlıyor. Çok sayıda yararlı bakteri ve bu bakterilerin alt sınıfları bulunuyor. Bakteri çeşitlerinin hangi hastalık üzerinde iyileştirici etkisi olduğu bilgisi üzerinden doğru bakteri türünün vücuda alınması önem taşıyor. Bununla birlikte probiyotiklerin vücuda ne kadar alındığınında bir önemi bulunuyor.

Probiyotik bakteriler nelerdir ile birlikte vücuda ne kadar alınmalıdır üzerine yapılan araştırmalar genel itibari ile şöyle sonuçlanıyor: Fazla probiyotik bakteri alımı şişkinlik, gaz, kabız, ishal gibi sorunları beraberinde getirirken yetersiz ve yanlış probiyotik alımı yararlı bakterilerin vücutta etkisini göstermemesine sebep oluyor. Günde 10 milyar CFU’dan fazla 3.5 milyar CFU’dan az probiyotik alınmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir