Probiyotik Diş Macunu ile Ağız Sağlığı

Sağlıksız beslenme fazla şekerli ve karbonhidratlı besinler tüketmek, diş bakımına önem vermemek, protein eksikliği gibi pek çok sebep diş sağlığını olumsuz etkiliyor. Uzman görüşlerine göre, probiyotiklerin son zamanlarda ağız hastalıklarının önlenmesinde ve diş çürüğünün azaltılmasında etkin rol oynadığı söyleniyor. Probiyotiklerin sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisi uzmanlarca kesin olarak kabul edilmiştir. Ağız ve diş sağlığı açısından ise olumlu izlenimleri bulunmakta ve hala çalışmalar devam etmektedir. Probiyotikler son zamanlarda ağız ve diş hastalıklarının önlenmesinde sakız, tablet ve diş macunu gibi ürünlerin içeriğine eklenmiştir.

Probiyotikli Diş Macununun Faydaları

Ağız içerisinde yaklaşık 6 milyardan fazla bakteri vardır. Bu bakterilerin bir kısmının ağız sağlığımız için faydalı bakterilerdir. Son zamanlarda faydaları ile gündemden düşmeyen probiyotikler, ağız sağlığımız için sağlıklı ve onarıcı etkili mikro organizmalardır.

 1. Tartar oluşumunu engeller.
 2. Bitkisel içerikler ve çinko sayesinde ağız kokusuna karşı etkilidir
 3. Florür sayesinde özel bir koruma sağlar.
 4. Diş eti hastalıklarına sebebiyet veren plakları azaltır ve daha sonrası için oluşumunu engeller.
 5. Diş lekelerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur.
 6. Diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur.

Probiyotikli Gıdaların Ağız Sağlığına Etkileri

Probiyotikli gıdaların az tüketimi sebebiyle eksilen probiyotik seviyesi ağız kuruluğu, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağız kokusu gibi sorunlara neden olur. Yoğurt, süt, kefir, tarhana çorbası, turşu, Nohut, mercimek, barbunya, kuru fasulye, soya fasulyesi gibi çeşitli gıdaların içerisinde bulunan altın niteliğindeki probiyotik ağız sağlığınız için oldukça değerli bir mikro organizmadır.

 1. Probiyotikler diğer bakterilerin kolonizasyonunun  sağlanmasında köprü niteliğinde rol oynar.
 2. Probiyotikler ağız florasını  etkileyen zararlı bakteriler için dezavantaj oluşturarak yaşama potansiyelleri  için  gerekli  çevresel  şartları olumsuz etkiler ve oluşumlarının önüne geçer.
 3. Yararlı bakterilerin birleşebilme yetenekleri diğer patojenik  bakterilerin  kolonizasyonunu önlemeleri  açısından  fırsat  oluşturur yararlı bakterileri artırır. Bu sayede yararlı bakteriler tarafından  oluşturulan  zararlı maddeler  bu  bakterilerin  yaşamını tehdit eder.
 4. Probiyotiklerin diş çürüklerini  önleme  veya  yavaşlatmada  yararlı etkileri vardır.
 5. Probiyotik içeren süt, yoğurt ve peynirin gibi gıdaların düzenli tüketimi diş plağında azalmaya yardımcı olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir