Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 5 Probiyotik Gıda

Kış aylarının kendini göstermesiyle birlikte grip, nezle, soğuk algınlığı, kuru öksürükler ve diğer hastalıklar artmaya başladı. Hastalıklar ile başa çıkmanın en kesin yolu, hastalıklar henüz başlamadan bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Probiyotiklerin değeri gün geçtikçe daha çok anlaşılıyor, biz de sizler için probiyotik gıda ve besinleri toparladık.

Probiyotik ile Bağışıklık Sistemi Arasındaki İlişki

Probiyotik, bağışıklık sisteminizde bulunan yararlı ve iyi huylu bakterilerdir. Bu bakteriler bağırsakların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlıyorlar. Yeni dönemde birçok süt ve süt ürünleri probiyotik eklenerek piyasaya sunuluyor.

Bu gıdalar ve eczanelerde satılan probiyotik takviyeler ile birçok hastalık daha oluşmadan önlenebiliyor. Bu hastalıklar ishal, kabız, gaz sıkışması vb. sindirim sistemi hastalıklarıdır. Bunun yanında beyin ile bağırsağın ilişkisi kapsamında depresyon ve anksiyete ile mücadelede probiyotikler yer tutuyor.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 5 Probiyotik Gıda

  1. Yoğurt

Bir kase yoğurtta milyarlarca iyi huylu bakteri bulunuyor. Özellikle ev yapımı, katkısız yoğurtlar probiyotik bakımından kat ve kat daha zengindir. Piyasada bulunan yoğurtlar, fruktoz ve yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılıyor. Probiyotik yoğurt yapay tatlandırıcı ve katkı maddesi barındırmaz.

  1. Kefir

Kefir, probiyotik bakımından yoğurttan daha zengin. Fakat, yoğurt daha fazla biliniyor. Doğal kefir daneleri bulduğunuz sürece evde kefir yapmak çok kolay ve çok daha sağlıklıdır.

  1. Turşu

Dünyanın en eski gıda koruma yöntemlerinden turşunun tarihçesi yaklaşık 5000 yıl geçmişe dayanıyor. Mısır, Mezapotamya ve Yunanistan’da turşu kurulduğu bilinmektedir. Turşulama işlemi pişirilmeden yapıldığından dolayı içerisindeki antioksidan ve probiyotikler daha kolay korunmaktadırlar. Her üründe olduğu gibi turşuların da evde hazırlananı ve katkı maddesi bulunmayanı makbuldür.

  1. Sirke

Sirkeler, probiyotik değil, prebiyotik içeriyor. Prebiyotikler, probiyotiklerin gıdaları olarak biliniyor. Dolayısıyla sirke ile vücudunuzdaki probiyotiklerin beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

  1. Bitter Çikolata

Süt ve şeker içermeyen bitter çikolatalar probiyotik bakımından çok zengin gıdalardır. Kefir, yoğurt ve diğer süt ürünlerini sevmiyorsanız, probiyotik desteğini bitter çikolatadan alabilirsiniz. Bitter çikolatada bazı süt ürünlerinden daha fazla iyi bakteri olduğu bilinmektedir.

 

Probiyotik ihtiyacını bahsettiğimiz doğal gıdalardan karşılamak, takviye olarak almaktan daha etkili ve sağlıklıdır. Fakat doğal yollardan alınan probiyotikler yetersiz ise, takviye ile dışarıdan alınabilir. Takviye probiyotikler kullanılmadan önce mutlaka hekime danışılmalı, alerji durumunuz ve kullandığınız ilaçlar doktora bildirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir