Probiyotik Hangi Besinlerde Bulunur

on

Lahana Turşusu

Harika bir beta karoten besini olan lahana turşusu A, B1, B2 ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir yönünden zengin olan bir sebze olarak karşımıza çıkıyor. Probiyotik hangi besinlerde bulunur sorusuna ülkemizde de rahatlıkla bulunabilecek olan lahana turşusunun tüketimi ile çözüm oluşturuluyor. Mükemmel bir yararlı ve canlı mikroorganizma kaynağı olan lahana turşusu doğal probiyotik içeriyor.

Kombu Çayı

Türk kültüründe pek fazla bilinmese de vücuda enerji sağlayarak rahatlama hissi de veriyor. Bir tip fermente çay olan Kombu çayı probiyotik içeriği bakımından yüksek bir çay çeşidi olma niteliğindedir.

Bitter Çikolata

Süt ve şeker içermeyen bitter çikolata probiyotik hangi besinlerde bulunur sorusuna ilişkin olarak alternatif bir yanıt oluşturuyor. Çocuklarında severek tüketecekleri bitter çikolata birtakım süt ürünlerinden daha fazla probiyotik özellik içeriyor. Bir probiyotik kaynağı olan bitter çikolata çocukların severek tüketmesine katkıda bulunuyor.

Mikro Yosun

Pek alışılmadık olan mikro yosunlar probiyotik besinler kapsamında değer görüyor. Mavi yeşil algler, Chlorella ve Spirulina birtakım yosun türleri olup probiyotik içerikleri itibari ile zenginlik gösteriyor. Bu yosunların aktarlarda bulunması mümkün olup toz şeklinde satışa sunuluyor. Mikro yosunların içeriğinde bulunan canlı ve yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin güçlenmesine son derece fayda sağlıyor.

Ayran

Ülkemizde önemli bir yeri olan ayran probiyotik hangi besinlerde bulunur ile ilgili kolay ulaşılabilir bir cevap oluşturuyor. Su ile yoğurdun karışımından elde edilen ayran yoğurt bazlı olması nedeni ile yüksek bir probiyotik besin ihtiva ediyor. Ayranın yapısında doğal olarak yararlı ve canlı mikroorganizmalar bulunuyor. Bu canlı mikroorganizmalar bağırsaklara yerleşen zararlı bakterilerin sayıca azalmasını sağlayarak yararlı bakterilerin bağırsak florasını dengelemesine yardımcı oluyorlar.

Salatalık Turşusu

Lezzetli ve sağlığa olan faydaları ile dikkat çeken salatalık turşusu probiyotik gıdalar kapsamında değerlendiriliyor. Yüksek kaliteli bir probiyotik kaynağı olan bu besin bilhassa yemeklerin yanında tüketildiğinde bağırsak sağlığının korunmasında müthiş bir etki gösteriyor. Salatalık turşusu suyu da yararlı bakteriler barındırıyor ve içildiğinde ise vücudun bağışıklık sistemine katkıda bulunuyor.

Kefir

Keçi, koyun ve manda gibi hayvanların sütünden elde edilen kefir mayalanma sonucunda meydana geliyor. Probiyotik bakımdan süt ile kıyaslandığında daha fazla yararlı bakteri içermesi nedeni ile vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesinde daha yararlı bir besindir. Laktoz intoleransı olanlar süt tüketiminden mahrum kalıyorlar. Ancak bu kişiler rahatlıkla kefir tüketimini gerçekleştirebiliyorlar. Böylece kişilerin vücudunda herhangi bir alerjenik etki görülmeden süt içemeyen kişiler probiyotik bakımdan çok daha zengin bir biçimde besleniyorlar.

Probiyotik Gıdalar

Bileşeninde yararlı bakteri içeren probiyotik hangi besinlerde bulunur ile ilgili olarak ülkemizde çok sayıda besin çeşitlerinden bahsediliyor. Yukarıda bahsi geçen besinler ile sınırlı kalmayan probiyotik gıdalar nar ekşisi, pastörize edilmeyen zeytin, boza, natto, dosa, şalgam, sirke, dhokla, süzme peynir, ıdli gibi besinlerde bulunuyor.

Probiyotikler bazı besinlerde doğal bazılarında ise yapay formlarda bulunuyor. Doğal formlarda bulunan probiyotiklerin tüketilmesi olası yan etkilerin oluşumuna karşı koruma gösteriyor. Takviye edici probiyotikler bazı ilaçlar ile reaksiyona girebiliyor. Bu nedenle takviye edici yararlı bakterilerin alınımında bir uzman görüşünden yararlanmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir