Probiyotikler Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Probiyotik; yeni yeni popüler olan sağlığına ve kilosuna dikkat eden herkesin ilgisini çeken takviye besin ve ilaçların genel adıdır. Probiyotiklerin asli görevi sindirim sisteminin ve bağırsakların çalışmasını yönetmektir. Sağlıklı sindirim sistemi, vücudun diğer organlarını da olumlu etkiliyor. Bu içeriğimizde sizlerin “Probiyotikler Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?” sorusunu cevaplayacağız.

Probiyotikler Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

  • Probiyotik gerektiren durumların başında sindirim sistemi sorunları gelir. Gaz, reflü, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi hastalıkların tedavisinde bol bol takviye alınmalıdır. Bu takviye süt, yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerinden alınabilir. Ya da takviye haplar ile bağırsak ve sindirim sistemi sorunları giderilebilir.
  • Probiyotik besin ve takviyeler, antibiyotik tedavisinden sonra mutlaka kullanılmalıdır. Yok edilen bakterilerin yerine yenilerini koyma görevi üstlenir.
  • Bağışıklık sorunları için de uzmanlar probiyetik önermektedirler. Güçlü bir sistem ile vücudun direnci arttırılabilir.
  • Ağır bağırsak hastalıklarında mutlaka probiyotik destek alınmalıdır. Kalın bağırsak kanseri hastaları doktoruna danışarak bol bol probiyotik tüketmelidir. İnflamatuvar barsak hastalıkları, hassas bağırsak sendromu gibi daha ciddi sindirim sistemi sorunlarında iyi huylu bakteri takviyesi yapılmalıdır.
  • Depresyon ve anksiyete gibi sinir hastalıklarını da probiyotik ile çözebilirsiniz. Bağırsak ile beyin birbiriyle aynı hücre sistemlerine sahiptir. Bu yüzden bağırsağa iyi gelen probiyotikler beyni de besler.
  • Kolesterol ve cilt sağlığı gibi problemler için de probiyotikler kullanılıyor.
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için de probiyotik besinleri diyetinize ortak edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir