Probiyotik Hapların Yan Etkileri

Sindirim Semptomları Nedenleri

Probiyotikler insan yaşamında önemli bir yere sahip olan canlı bakteri ve mayalar olup kısmen de olsa bazı yan etkileri de beraberinde getiriyorlar. Birçok kişi probiyotiklerin yan etkilerine maruz kalmıyor. Bununla birlikte bakteri bazlı probiyotik takviyeler için geçici bir gaz ve şişkinlik ile reaksiyon bildirileri ortaya çıkıyor. Mayalardan alınan probiyotikler ile kabızlık ve susuzluk sorunları yaşanabiliyor.

Bu durum birkaç hafta sürüyor ve ardından semptomlar azalmaya başlıyor. Bazı insanlarda ise bu yan etkilerin nedenleri tam olarak bilinemiyor. Probiyotik hapların yan etkileri hakkında şüpheler meydana geliyor ise ilk etapta düşük miktarlardaki probiyotikler ile başlanmalıdır. Birkaç hafta içinde de tam doza ulaşılarak vücudun alınan probiyotiklere uyum sağlamasına yardımcı olunmalıdır.

Probiyotik Hapların Baş Ağrısını Tetiklemesi 

Bazı probiyotik gıdalar içerisinde biyojen aminler bulunuyor. Protein içeren gıdaların yaşlanması ve bakteriler aracılığıyla fermente edilmesi sonucu biyojen aminler oluşmaya başlıyor. Biyojen aminler hem insan hem de hayvanların biyolojik fonksiyonlarında etkin rol oynuyorlar. Bazı biyojen aminlerin insan vücudunda hormon etkisi gösterdiği sonucuna araştırmalar neticesinde rastlanılıyor.

bas-agrisi

Genel itibari ile biyojenler düz kaslarda, kan sirkülasyonunda ve regülasyonunda önemle rol alıyor. Tiramin, histamin ve feniletilamin, probiyotikler bakımından zengin olan gıdalarda çoğunlukla bulunuyor. Sinir sistemini harekete geçiren aminler kan akışını artırıp azaltarak duyarlı kişilerde baş ağrılarına neden oluyorlar. Düşük histamin içeren probiyotik diyetlerinde kişilerin % 75’inde baş ağrılarının azaldığı görülmüştür.

Bununla birlikte baş ağrılarının nedeninin tam olarak probiyotikler içerisindeki aminlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı sonucuna varmanın daha fazla araştırma yapılması gerekliliği yönünde düşüncelerde vardır. Probiyotik alımından sonra kişiler baş ağrısı yaşıyorlar ise bu durumda tek yapmaları gereken yine bir probiyotik desteğidir.

Bakteri Türlerinin İnsan Sindirim Sisteminde Histamin Üretmesi

Bağışıklık sistemi tarafından bir tehlike algılandığında bu durumda vücut histamin molekülünü üretmeye başlıyor. Histamin seviyesinin yükselmesi kan damarlarının etkilenmesine neden oluyor. Bağırsak yolunun astarlanması ile kan dolaşımı absorbe ediliyor ve vücutta alerjik reaksiyonlar meydana geliyor. Probiyotik hapların yan etkileri bu gibi sorunlara neden olduğunda kişiler aşırı histamin barındıran gıdalardan kaçınmalıdırlar.

Enfeksiyon Artışı Nedenleri

Kısmen probiyotik içerisinde bulunan maya ve bakteriler kan dolaşımına nüfuz ediyor ve duyarlı kişilerde ise enfeksiyona neden oluyor. Ven kateterleri olan, hastanede uzun süre yatan ve son ameliyat olan kişilerde probiyotiklerden enfeksiyon riski en fazladır. Probiyotik hapların yan etkileri dikkate alındığında klinik çalışmalar ciddi bir enfeksiyon riski belirtmiyor. Öyle ki Lactobacilli bakterileri barındıran probiyotiklerin alımını sağlayan bir milyon kişi içerisinden yalnızca birinin enfeksiyon riski taşıyabileceği düşünülüyor.

Bazı Bileşenlerin Advers Etkileri

Süt, yumurta ve soya gibi alerjenleri olanlarda probiyotik kullanımı  alerjen reaksiyonu tetiklemesi nedeni ile bu besin tüketiminden kaçınıyorlar. Maya alerjisi olanlarda maya esaslı probiyotik kullanımından uzak duruyorlar. Probiyotik hapların yan etkileri dikkate alındığında bahsi geçen besinlerden kaynaklanan alerjen etkilerde göz önüne alınarak kişiler probiyotiklerin bir uzman kontrolü altında kullanımını gerçekleştirmelidirler. Bu kişiler bakteri bazlı probiyotik kullanımında bulunmalıdırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir