Probiyotik Kapsül mi? Yoksa Probiyotik Saşe mi?

Bağırsak sağlığının, insanın bütün sistemlerini etkilediğinin keşfedildiği günümüzde insanlar bağırsaklarına daha iyi bakmaya çalışıyorlar. Bunu probiyotik gıdalar ile ya da probiyotik kapsül ve toz şeklindeki takviyeler ile gerçekleştirebiliyorlar.

Probiyotik saşe, özellikle kapsül yutmakta zorlanan 6 yaş altındaki çocukların kullandığı toz probiyotiktir. Probiyotik kapsül ise hap şeklinde, bol su ile kolayca yutulabilen takviye ürünleridir.

Probiyotik bakteriler, sanıldığının aksine mide asidine dayanıksız bakterilerdir. Bu yüzden probiyotik kapsül ile vücuda alınması en doğru tercih olacaktır. Probiyotik içeren gıdalarda ve tozlarda, yararlı bakterilerin bir kısmı mide asidine dayanamayarak hayatlarını kaybediyor.

Ülkemizde probiyotik kapsül ve toz ürünleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izniyle, besin desteği olarak üretilmektedir. Daha anlaşılır olması açısından, probiyotik takviye bir ilaç değil, besin desteğidir.

Probiyotik Kapsül ve Saşe Takviyesinin Vücuttaki Yolculuğu

Probiyotik takviyeyi vücudunuza almadan önce canlı olmasına özen göstermeliyiz. Bu yüzden üretilme ve saklanma koşulları özenle kontrol edilmelidir. Aynı zamanda içindeki bakteri sayısı ve bakteri tipi kontrol edilmelidir.

Probiyotik takviyelerin içerisine konan şişeler, cam ve ışığa dayanıklı olmalıdır. Bu şekilde içerisindeki yararlı bakterilerin ölmesinin önüne geçilebilir. Aynı şekilde ürünün içerisinde organizma sayısının 3 ile 5 milyar CFU’dan fazla olan probiyotik kapsül tercih edilmelidir. Son olarak probiyotiklerin türlerine ve sağlık problemlerinizle olan ilişkisine bakılmalıdır.

Probiyotik besinler ile ya da probiyotik supplement dediğimiz takviye ürünler ile alınan yararlı bakteriler öncelikle mide asidine, pankreas ve safra asidine maruz kalır. Dayanıklı olanlar bağırsak çeperlerine tutunarak vücuda fayda sağlamaya başlarlar.

Toz olarak tüketilen probiyotikler arasında en güçlü olanlar bağırsağa ulaşarak sağlıklı bir bağırsak florası oluşturmaya yardımcı olacaktır. Probiyotik kapsül etrafındaki zırh ile bu asidik ortamları rahat rahat geçerek bağırsağınıza ulaşacaktır. Kapsül kullanırken markanızın güvenilirliği ve kapsül içerisinde en güçlü bakterilerin bulunduğuna güvenilmelidir. Yoksa güçsüz ve sağlıklı bağırsak florası oluşturmaya elverişli olmayan bakterileri bağırsağınıza yerleştirmiş olursunuz.

Bu supplementlerden mucize beklemek ya da tam aksi halde zararlı olduğunu düşünmek yanlıştır. Doktorunuza danışarak kullanmanız tavsiye edilir. Probiyotik takviye konusunda abartılı yorumlardan kaçınan, faydasını bilimsel temellere dayanarak anlatan markalar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir