Probiyotik Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Probiyotik Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Probiyotikler son zamanlarda değeri anlaşılan faydalı mikroorganizmaların genel adıdır. Bu probiyotiklerin vücudun her organına fayda sağladığı bilinen bir gerçektir. Fakat bazı durumlar  vücudun dışarıdan alınan bu doğal probiyotikler ya da takviyeye tepki vermesine sebep oluyor. Şimdi probiyotik kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler den bahsedeceğiz.

Probiyotik Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer ilk defa probiyotik kullanacaksanız, gaz ve şişkinlik hissi oluşabilir. Düzenli probiyotik kullanımında bu etki ortadan kalkacak, sindirim sisteminiz düzene kavuşacaktır.

Bağışıklık sistemi için kullanılan probiyotiklerin, enfeksiyon yaratma sorunu olabilir. HIV ve AIDS gibi direkt olarak bağışıklık sistemini hedef alan hastalıklarda probiyotikler ters tepki verebiliyor. Bu yüzden böyle hastalıklarda doktor tavsiyesi istenmeli, doktorun izin verdiği ölçülerde gıda ve toz takviyesi yapılmalıdır.

İltihap oluşmasını engellemek adına probiyotik kullanımı azaltılabilir ya da bırakılabilir.

Probiyotik Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her üründe olduğu gibi probiyotiklerin son kullanma tarihine bakmalısınız. İçinde canlı organizma bulunan bir ürünün son kullanma tarihi geçtiyse, içindeki bakteriler de ölmüş demektir.

Bakterilerin ışıktan, sıcaklıktan ve nemden etkilenmemesi gerekmektedir. Bu yüzden mutlaka amber renkli şişeler kullanılmalıdır. Probiyotikler en temelde bağırsaklara ulaşmak zorundadır. Satın aldığınız probiyotikler, mide asidine dayanamazsa bağırsaklara ulaşamayacaklardır. Bu yüzden “Aldığım markanın ürünleri, mide asidine dayanabiliyor mu?” diye eczacınıza sorunuz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir