Probiyotik Kullanım Süresi

Probiyotiklerin Faydaları

Fermente edilmiş gıdalar veya gıda takviyeleri yolu ile vücuda alınan probiyotikler bağırsak bakterilerinin dengede kalmasını sağlayan mikroorganizmalardır. Probiyotik kullanım hakkında detaylı bilgilendirmeye ulaşabilirsiniz. Probiyotiklerin faydaları geniş bir yelpazede incelendiğinde insan bünyesinde şu etkileri açığa çıkarıyorlar:

  • Sindirim sistemindeki dost bakterilerin artırılmasında aktif rol oynuyorlar.
  • İshalin önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı konumundadırlar.
  • Mental sağlık açısından olumlu etkilere sahiptirler.
  • Probiyotikler arasındaki birtakım türler kalp sağlığını korumaya yardımcıdırlar.
  • Belirli alerjenlerin ve egzamanın etkilerini önemli oranda azaltıyorlar.
  • Sindirim sistemi bozukluğundan kaynaklanan rahatsızlıkların azalmasını sağlıyorlar.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde aktif rol oynuyorlar.
  • Bölgesel zayıflamada ve kilo vermede etkilidirler.

Tüm bunlarla birlikte probiyotik kullanım süreleri hakkında daha bilinçli olunarak ve dikkatli kullanım sağlanarak aşırıya kaçmadan vücuda probiyotik alımı gerçekleştirilmelidir.

Probiyotik Alımı

İnsan sağlığına olumlu etkisi ile değer gören  probiyotik alımı çeşitli yollarla gerçekleştiriliyor. Çok sayıda besin gıdalarından ve takviye ürünlerden vücuda probiyotik alınabiliyor. Süt ürünlerinde canlı probiyotik ürünler bulunuyor. Laktik asit bakterileri içeren fermente gıdalardan oluşan probiyotikler bakımından zengin olan besinler ülkemizde sıklıkla tüketilen turşulardır. Soya ürünleri ve kefir içerisinde de bu canlı mikroorganizmalar bulunuyor. Yetersiz beslenme sonucunda gıda takviyelerine ihtiyaç duyuluyor. Tablet, toz, kuru form veya sıvı halde probiyotik alımı gerçekleştiriliyor. Bazı probiyotikler mide asidi ile temas etmesi sonucunda bağırsaklara ulaşmadan absorbe olabiliyor. Bu nedenle probiyotik kullanım süreleri ve miktarı bakımından önem taşıyor.

Probiyotik Nasıl Tüketilir, Probiyotik Kullanım Şekli

Probiyotik kullanım şekli kişilerin özel durumlarına göre farklılık gösteriyor. Gebelikte ve emziklilikte probiyotik tüketiminin faydaları göz önüne alınarak gebelik döneminin başlangıcından emziklilik döneminin sonuna kadar rahatlıkla tüketim sağlanıyor. Probiyotiklerin bakteri ve mantar enfeksiyonu yapma risklerinin düşük olması ve bu risklerden anne karnındaki bebeğin etkilenme olasılığının az olması gebelik döneminde probiyotik alımında bir sakınca görülmüyor.

Erken doğum riski taşıyan annelerin probiyotik almasında herhangi bir yan etki görülmüyor. Hatta bu besin yeterli miktarda alındığında hastalık yapıcı bakterilerle savaşması neticesinde bu bakterileri etkisiz hale getirerek annenin bağışıklık sistemini destekliyor ve erken doğum riski azalıyor. Probiyotik kullanım süreleri yine erken doğum riski taşıyanlarında gebelik döneminin başlangıcından emziklilik döneminin sonuna kadar devam edebiliyor.

Probiyotiklerin tedaviden çok koruyucu etkilerinin olması yalnızca ihtiyaç duyulduğunda değil düzenli olarak tüketilmesini konu alıyor. Her yaştan kişi düzenli olarak tüketim sağlamalı ve beden sağlığını korumaya yardımcı olmalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını isteyen herkes hayatında probiyotik kullanımına yer vermelidirler. “ Vücuda alınan her besinin fazlası zarardır “ sözü dikkate alınarak probiyotik alımının miktarına da son derece özen gösterilmelidir. Probiyotik ürünleri zararları fazla alındığında kendini gösterecektir.

Probiyotik Alımı Ne Zaman Başlamalı

Anne sütü üzerine yapılan araştırmalar sonucunda anne sütünün doğal bir probiyotik özelliğine sahip olduğu sonucuna varılıyor. Anne sütünden mahrum kalan bebekler için özel olarak üretilen bebek mamalarında adapte edilmiş probiyotikler yer alıyor. Bebeğin dünyaya gelmesinin hemen ardından probiyotik kullanımına yer verilebiliyor. Probiyotik kullanım süreleri genel olarak değerlendirildiğinde her yaş grubundan bireylerin düzenli olarak tüketim sağlamaları gerektiği sonucuna varılıyor. Ancak içeriğine duyarlılığı olan kişiler öncelikle bir doktor kontrolünden geçmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir