Probiyotik Nedir? Ne İşe Yarar?

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler nedirin en özet cevabı:

Probiyotikler,  -sağlık için-  özellikle sindirim sisteminiz için iyi olan canlı bakteri ve mayalardır olarak verilebillir.

Probiyotik, bağırsaklarda yaşayan canlı bakterilerdir. Probiyotikler genel olarak faydalı mikroorganizmalardır, fakat az miktarda da olsa zararlı bakteri de barındırabilir. Yeterli sayıda oldukları takdirde vücuda gözle görülür derecede fayda sağlarlar.

Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi vücudun direncini koruyan ve kişinin sağlıklı hissetmesini sağlayan sitemlerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı bakteri ve mikroorganizmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Probiyotikler, ihtiyaç duyduğumuz sağlıklı mikroorganizmalardır. Probiyotikler savunma sisteminin en güçlü neferleridir.

İnsanların büyük bir kısmı vücudumuzdaki bakterileri “kötü” ve hastalığa neden olan bir şey olarak kabul ederler .  Bununla birlikte insanlar için bünyemizde hem iyi hem de kötü bakteriler mevcuttur.

Son zamanların popüler sağlık konusu, ikinci beynimiz bağırsaktır söylevlerinin temeli işte bu probiyotiklere dayanıyor.

Probiyotikler Ne İşe Yarar?

Probiyotikler sindirim ve bağışıklık sistemini destekleyen mikroorganizmalardır. Obezite ve alerji gibi sağlık sorunlarının birçoğu bu iki sistemTemel olarak bağırsak sağlığını etkileyen probiyotikler, dolaylı olarak da bein çalışması ile alakalıdır. Probiyotikler, tokluk hissi yaratarak kilo vermeye yardımcı olur. Beyin ve diğer organları olumlu etkiler. Probiyotik gıdalar ile beslenen bireyler, depresyon ve anksiyete riskini azaltır. Antibiyotik kullanımıyla ölen bakterilerin yeniden yerine koyulması gerekmektedir. Bu takviye doğal besinlerle ya da kapsüller ile sağlanır. Doğal probiyotik kaynakları yoğurt, süt ürünleri ve kefirdir. Eczanelerde ise kapsül, ilaç ya da toz şeklinde bulunabilir. Yeterli gıda alınmazsa bağışıklık sistemi çökecek, vücut direncini kaybedecektir.

Probiyotikler Nasıl Çalışırlar?

Araştırmacılar probiyotiklerin nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyorlar. İşte sizi sağlıklı tutmanın yollarından bazıları:

  • Vücudunuzdaki “iyi” bakterileri kaybettiğinizde (örneğin antibiyotik aldıktan sonra olduğu gibi), probiyotikler bunların yerini almasına yardımcı olabilir.
  • Vücudunuzu gerektiği gibi çalışmaya devam ettirmek için “iyi” ve “kötü” bakterilerinizin dengelenmesine yardımcı olabilirler.

Ne kadar çok probiyotik o kadar iyi mi?

İyi bakteriler doğal olarak vücudunuzda bulunur. Probiyotikleri bazı gıdalar ve takviyelerde bulabilirsiniz. Eğer aldığınız gıdalarla birlikte vücudunuza yeterince probiyotik sokamıyorsanız ( probiyotik alımının mümkün mertebe “doğal” yollar ile olmasını tavsiye edilir) bunu bazı medikal takviyelerle de alabilirsiniz. Bu konuya başka bir makalede değilinecektir.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatacak Durumlar

 

  • Antibiyotik kullanımı: Antibiyotik, vücuttaki zararlı bakterilerin çoğalmasını önlemek, gerekirse bu bakterileri öldürmek için kullanılan ilaçlara verilen genel bir isimdir. Vücuttaki bakteri sayısının azalmasına yol açan antibiyotikleri kullanıyorsak, bu bakterilerin yerini doldurmalıyız. Bunu probiyotik gıda takviyesi ile sağlayabiliriz.
  • Lif içeren besinlerin yeterli tüketilmemesi: Meyve, sebze, baklagiller ailesi yüksek miktarda lif içeren besinlerden birkaçıdır. Bu besinler az tüketiliyorsa vücudun direnci düşecektir, bu gibi durumlarda takviye yapılmalıdır.
  • Bağırsak sorunları: İshal ya da kabız gibi problemlerin kaynağı bağırsaklardır. Bu gibi sorunları sık sık yaşıyorsanız bağırsaklarınıza gereken önemi vermiyorsunuz demektir. Probiyotiklerin Önemi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımıza ulaşabilirsiniz.
  • Yaş ve Stres: Yaşın ilerlemesiyle beraber vücuttaki bakterilerin yenilenme hızı düşmektedir. Bu yüzden probiyotik takviyesi alınmalıdır. Stres ve depresyonun kaynağı öncelikle beyindir, beyin ile bağırsakta bulunan bakterilerin türleri birbirine çok benzemektedir. Bu yüzden uzmanlar bağırsağınıza iyi bakmanızı öneriyor.

Prebiyotik Nedir? 

Prebiyotik, bildiğimiz probiyotiklerin besin öğeleridir. Probiyotiklerin çoğalması ve beslenebilmesi için vücut, prebiyotikler ile desteklenmelidir. Soğan, sarımsak ve muzda büyük oranlarda bulunan prebiyotik, aynı zamanda pırasa enginar ve yulafta da bulunuyor. Probiyotik takviyeler beraberinde prebiyotik besinleri de içerirler.

Probiyotik bakteriler, prebiyotik öğeleri enerji kaynağı olarak kullanmaktadırlar. Kısaca sindirilemeyen fakat bağırsakta fermente olan besinlerdir. Bu besinler ile probiyotiklerin varlığı desteklenmektedir. Midede ve ince bağırsakta sindirelemeyen prebiyotikler bağırsak florası için de fayda sağlıyor. Hem probiyotiklerin hem konağın sağlığını iyileştirmektedir.

Prebiyotik, bağırsaktaki inaktif organizmaları aktif hale getirerek bağırsak hareketlerini hızlandırıyor. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bakteri besinleridir.

Probiyotik Çeşitleri

Birçok çeşit bakteri probiyotik olarak sınıflandırılır. Hepsinin farklı yararları var, ancak çoğu tek tek iki gruba ait. Ve size en iyi tavsiyeyi son tahlilde doktorunuzun vereceğini asla unutmayın .

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir