Probiyotik Supplement Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Probiyotiklerin temel görevi bağırsak florasını oluşturmak ve sağlıklı biçimde yaşamını sürdürmesini sağlamaktır. Doğal probiyotik kaynakları elbette ilk tercihiniz olmalıdır. Fakat probiyotik supplement alacak olanlar nelere dikkat etmelidir?

Takviye kullanacak olanların hangi supplementin daha iyi olduğunu bilmesi için mutlaka internet üzerinde araştırma yapmaları gerekmektedir. Bu ürünlerin içerisinde bulunan bakteri miktarı ve bakteri türü en önemli etkendir. Aynı zamanda paketlenme sürecinde uygulanan işlemler probiyotik supplement ’in kalitesini belirler.

Bu yazımızda sizlere probiyotik supplement ’lerin içerisinde bulunan bakterilerin türlerinden, bakterilerin sayısından ve supplement seçim kıstaslarından bahsedeğiz. Aynı şekilde probiyotiklerin faydaları ve elde edilebilecek maksimum verim hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Probiyotik Organizma Sayısı

Probiyotik organizmaları, sefere giden askerler gibi düşünebiliriz. Sayısı ve niteliği en önemli iki etkendir. Alınan probiyotik takviyenin hiçbir işe yaramaması en korkutucu senaryo olabilir. Bu yüzden minimum 3-5 milyar CFU içeren supplementler tercih edilmelidir. CFU: Bir su numunesi içinde var olan mikroorganizma sayısını tanımlamak için mikrobiyolojide kullanılan bir ölçü birimidir. 1 mL lik su numunesi içinde oluşan koloni sayısına bağlı olarak ölçülür. (Colony Forming Unit) Bu değerin altındaki supplementler muhtemelen yanlış tercih olacaktır.

Probiyotik Supplement Organizma Tipi

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için “bifidobacterium bifidum” “bifidobacterium lactis” içeren supplementler kullanılabilir. Bu bakteri türleri bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklar ile savaşta önemli bir yer tutuyor.

Laktoz intoleransı dediğimiz süt ve süt ürünleri içerisindeki şekeri sindirememe problemini “lactobacillus bulgaricus” ve “lactobacillus acidophilus” içeren probiyotik supplementler ile aşabiliriz.

“lactobacillus casei” ve “lactobacillus rhamnosus” ise ishal, kabız ve antibiyotik kullanımı sırasında kullanılmalıdır.

Probiyotik Supplementin Üretilme Biçimi

Probiyotik organizma tipine ve sayısına karar verdiysek, son olarak alacağımız ürünün üretilme koşullarına bakmalıyız. Probiyotikler normal şartlarda mide asidine dayanamazlar ve büyük bir kısmı midede yok olur. Bu yüzden mide asidine dayanabilecek şekilde kapsül haline getirilmiş supplementler tercih edilmelidir.

Aynı şekilde ışığa ve sıcaklığa dayanıklı cam şişelerde sunulan ürünler, probiyotiklerin canlı kalmasını sağlarlar. Son tüketim tarihi yaklaşmış probiyotik supplementler tercih edilmemelidir. Hem saklanma koşulları iyi sağlanmamış hem de içerisindeki faydalı bakterilerin büyük kısmı canlılığını yitirmiş olabilir.

Özetle, alacağınız takviye üründen maksimum faydayı sağlamak için organizma tipine, organizma sayısına ve üretim koşullarına dikkat edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir