Probiyotik Turşu Kurmanın Püf Noktaları

Turşu, mutfak kültürümüzün en önemli gıda saklama yöntemidir. Besinlerin içerisindeki yararlı bakterilerin yok olmasını engellediğinden dolayı, en sağlıklı gıda saklama yöntemi de diyebiliriz. Probiyotik olan turşu ise geleneksel tariflerden farklı, odak noktalarına sahiptir. Gerçek probiyotik turşu için limon, sirke ya da limon tuzu ilave edilmez.

Probiyotik Turşu Tarifi

Probiyotik turşu yapılmadan önce eldeki malzemeler kontrol edilmeli, eksik olanlar tamamlanmalıdır. İçme suyu, kaya tuzu, turşu yapılacak sebzeler, bol sarımsak ve probiyotik olarak hazırlanmış turşu suyu bulunmalıdır.

Turşu kurulmadan önce cam kavanozlar, sirke suyu ile yıkanmalı ve ters çevrilip kurutulmalıdır. Bu şekilde kavanozda oluşacak zararlı bakterilerin önü kesilebilir.

Probiyotik turşu yapılacak sebzeler, isteğe göre dilimlendikten sonra kavanozun içerisine sıkıştırılır. Üzerine hazırlanan turşu suyu ilave edilir. Elinizde önceden yaptığınız turşunun suyu bulunmuyorsa, kefirin suyu tülbent ile çıkarılabilir ya da peynir altı suları kullanılabilir. Turşu suyu hazırlanırken her litreye 2 yemek kaşığı kaya tuzu ilave edilerek iyice karıştırılmalıdır. Bu tuzun büyük bir kısmını sebzeler çekiyor. Sebzelerin üstüne altına ve aralarına olacak şekilde bol bol sarımsak kullanabilirsiniz. Sarımsak, turşunun tadını değiştiriyor ve bu değişim sırasında kendi de yumuşayarak yenilebilir kıvama geliyor.

Fermente probiyotik turşu kuruyorsanız bu malzemeler dışında nohut, bulgur vb. malzemeler eklemeden kapağınızı kapatabilirsiniz. Limon, sirke ya da limon tuzu kullanmadık. Peki bu turşular nasıl kıtır kıtır olacak diyorsanız, asma yaprağı ile turşularınızı bastırabilirsiniz.

Özellikle akşam yemeklerinde probiyotik yoğurt ya da yaptığımız turşuyu tüketebiliriz.

Probiyotiklerin faydaları, sindirim sistemi incelendikçe ortaya çıkıyor. Turşu da sindirim sistemini besliyor. Yaptığımız probiyotik turşu ile hem sindirim sistemimizi hem de genel sağlığımızı düzenleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir