Probiyotikler Günün Hangi Vakti Alınmalı?

Probiyotik Nedir?

Bağırsak duvarını kaplayıp koruyan dost mikro organizmalara probiyotik denilir. Kötü bakterilerle savaşan probiyotikler, bağışıklık sistemimizin vazgeçilmez parçalarından biridir. Birçok hastalığı önlemede ve hastalık şiddetini azaltmada rol oynayan dost bakterilerimizin dengesini sağlamak için doğru beslenmek ve probiyotik gıdalar tüketmek gerekir. Probiyotik besinlerin alımının yanında bu besin ve takviye alımının zamanı da vücut açısından önem taşır.

Vücuttaki Probiyotiklerin Azalması Halinde Hangi Hastalıklar Doğar?

Bağırsaklarımızdaki en büyük dostumuz probiyotikler bazen vücudumuzda azalır. Bu durum da hastalıkları beraberinde getirir. Vücutta azalması ile depresyon, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji (Yeterli uyumaya rağmen uykulu olma durumu), kabızlık, ishal ve kalp-damar rahatsızlıkları gibi daha bir sürü hastalık açığa çıkmaktadır. Geleneksel beslenme modeli ve doğru probiyotik takviyesi ile hastalıklar ile başa çıkmak mümkündür.

Probiyotik Besinler Nelerdir?

Probiyotik yönünden zengin besinleri bulmak hiç de zor değil. Her gün yiyip probiyotik içerdiğini fark etmediğimiz gıdalar saymakla bitmese de birkaçını belirtmekte fayda var. Sebzeler arasında sarımsak, soğan, lahana ve bezelye yer almakta. Ülkemizde tüketimi yaygın olan bakliyatlar da aslında birer probiyotik fabrikası. Nohut, mercimek, kuru fasulye bunların başında geliyor. Ayrıca kurutulmuş meyveler, muz ve şeftali de dost bakterileri içinde barındırıyor.

Probiyotikler Neden Belli Bir Zamanda Alınır?

Probiyotik takviyeyi zamanında almak vücuda alınan diğer maddelerle en faydalı şekilde etkileşime girmesi açısından değerlidir. Ayrıca yanlış zamanda alım saati bazı insanlarda küçük de olsa yan etkilere yol açabilir. Örneğin karnınız açken alınan probiyotik kapsüller mide sorunu yaşamanıza neden olabilir.

Probiyotik Tüketiminin En Uygun Zamanı

Aldığınız probiyotik ilaçları kullanmadan önce mutlaka talimatların okunmasında fayda var. Bazı firmalar kapsüllerin kullanım yöntemlerini ve zamanını belirtiyor.

Genellikle probiyotik alımı, midenizin asit oranının en düşük olduğu zamanda olmalıdır. Mide asidi ne kadar düşük seviyede olur ise dost bakterilerin bağırsaklara geçip yaşama oranı bir o kadar artar. Bu yüzden yatmadan önce ya da sabah kalktıktan sonra probiyotik almak iyi bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir