Probiyotik ve Önemi

Bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi, vücuttaki organların çalışması ve görevini doğru bir şekilde yerine getirmeleri için önemli sistemlerdir.  Bu iki sistem de şüphesiz ki zincirin en önemli halkaları. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı bakterilere ihtiyaç vardır. Probiyotik ve önemi burada devreye giriyor. Bu bakteriler, hem zararlı bakteriler ile savaşırken hem de bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirecektir. Bağışıklık sistemini kısaca hastalıklara karşı vücudu savunan bir defans olarak düşünmek mümkündür. Özellikle zararlı bakteri artışında, vücut direncini düşürmesini büyük ölçüde durduran bir savunma mekanizmasıdır.  Fakat bunun yanında, doğru beslenme ve stresten uzak durma gibi belirli alışkanlıklarla, hastalıklara ve gündelik yaşantınızı etkileyecek birçok soruna karşı daha dayanıklı ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanız mümkün. Bu alışkanlıklar direkt olarak yaşam kalitenizi artıracak ve bedeninizdeki bu sağlığı kolayca hissedebileceksiniz.

Zincirin diğer önemli halkalarından biri olan sindirim sistemi ise, en basit tanımıyla vücut için gerekli besinlerin sindirilebilecek kadar küçültme eylemidir. Bunun yanında alınan besinlerin içerisindeki besin gruplarını yani karbonhidrat, yağ, su ve mineral alımını sağlayarak gerekli hücrelere ulaştır. Tam bu noktada ise doğru beslenmenin önemi bir kez daha artmış olur. Probiyotik doğal besinleri tüketmek zincirin iki halkası içinde önemli bir adımdır. Yani hem sindirim hem de bağışıklık sistemi için probiyotik tüketmek önemlidir. Doğal probiyotik besinler de bilinen; yoğurt, peynir, kefir, lahana turşusu, ayran vb gibi besinlerdir. Bu besinleri günlük beslenme rutinlerinize ekleyerek sindirim sisteminde yaşanabilecek sorunların önüne geçebilir, bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirmiş olursunuz. Bu besinler içerisinde doğal mikroorganizmalar (bakteri ) içeren besinlerdir. Fakat bu bakteriler probiyotik besinlerde yararlı bakteriler olarak karşımıza çıkar. Son zamanlarda probiyotik yiyecek ve içeceklere ekleniyor fakat içeriğinde doğal probiyotik bulunduran besinleri tüketmek, sağlık açısından çok daha faydalı olacaktır.

Probiyotiklerin Faydaları ve Önemi

Aşırı işlenmiş ve özellikle paketli gıda tüketiminin artması ile büyük oranda vücuttaki yararlı bakteri miktarını düşürerek, zararlı bakterilerin artmasına yardımcı olur. Bu da özellikle sindirim sistemi şikâyetlerini artıracaktır. Kabızlık, ishal, mide yanması gibi sindirimle ilgili problemler kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle probiyotik besin alımında özellikle doğal kullanıma dikkat etmek gerekir bunun yanında piyasada bulunan probiyotik destekler ile gerekirse takviye alınabilir. Her halükarda probiyotiklerin faydaları iyi okunmalı, probiyotikten uzak kalınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir