Probiyotik ve Prebiyotik Farkı Nedir?

 

Her insanın sindirim sisteminde bulunan yararlı organizmalar vardır. Bunlar sağlıklı bir beden için olmazsa olmazdır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Probiyotik ve prebiyotikler etkili maddeler olarak burada ortaya çıkmaktadır. Probiyotik ve prebiyotik farkına gelecek olursak probiyotikler sindirim sistemindeki canlı bakterilerdir. Prebiyotikler ise probiyotik bakterilerin gıdası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı besinler prebiyotik açısından zengindir. Bu probiyotik besinlerin tüketilmesi kalp, şeker, tansiyon, kabızlık, ishal gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltmaktadır. Bu prebiyotik besinler bağırsaklarınızdaki probiyotikleri besleyerek onların güçlenmesini sağlamaktadır. Probiyotikler yiyeceklerimizin içerisindeki zararlı birleşikleri ilk olarak temizlemektedirler. Ayrıca kanserojen hücreleri ilk olarak fark ederek yok etmektedirler. Yoğurt, anne sütü, kımız, peynir gibi ürünler probiyotik dostu olarak bilinmektedir. Muz, pırasa, enginar, kuşkonmaz, kereviz ve bazı baklagillerde de prebiyotikler bulunmaktadır.  Yunanca’da “Yaşam için” anlamında gelen probiyotik sağlıklı bir yaşam geçirmek isteyenler için mutlaka farkında olunması gereken bir durumdur.

Probiyotikler kalın ve ince bağırsakta bulunmaktadır. Daha çok kalın bağırsakta olup, bir yetişkinin vücudundaki hücrelerin ortalama 10 katı daha fazladır. Ağırlıklarının toplamı da neredeyse 1.5 kilodur. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalığa neden olan bakterilere karşı direncin azalmasına neden olan çeşitli faktörler vardır. Hayvansal yağ ve protein içeren besinlerin fazlaca kullanımı, yetersiz lif içeren besinlerin kullanılması, antibiyotik kullanımı, stresin fazlalığı, yaş, sindirim problemler ve bağışıklık problemleri sayılabilmektedir. Birçok araştırmanın gösterdiği verilere göre antibiyotik kullanımına bağlı ishallerde probiyotik kullanımı iyi gelmektedir. Ayrıca alerjiye bağlı durumlarda da probiyotikler olumlu sonuçlar vermektedir. Probiyotiklerin faydaları diğer konularda ele alınmıştır.

Kişinin sağlıklı beslenmesi uzun ve kaliteli hayat yaşamasında doğrudan etkili olmaktadır. Bu yüzden probiyotiklerin önemi göz ardı edilmemelidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi bebeğin doğumuyla birlikte anne sütü ile başlar ve kendine bakması ile yıllar içinde daha da yükselir. Son yıllarda sağlıksız beslenme yüzünden artan hastalıklar bir kez daha neyi doğru yapıp yapmadığımızı göstermektedir. Bağışıklık sistemi, prebiyotik ve probiyotikler arasındaki ilişkinin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir