Probiyotik Yiyecekler Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Probiyotik Yiyecekler

Karakterize ve geçmesi zor olan seyrek görülen bağırsak hareketi olarak kabızlık gündeme geliyor. Bazı insanlarda kronik bir sorun olsa da herkesin kabızlık ile ilgili sorunlar yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Özellikle erişkin ve yatalak olan yaşlılarda kabızlığın görülme sıklığı daha da artıyor. Elbette bazı durumlarda çocuklarda da görülüyor. İrritabl bağırsak sendromuna yakalanan bazı hastalar bu sendorumun belirtisi olarak sürekli kabızlık yaşıyorlar. Baskın IBS sendromu kabızlığın sık sık görülmesine neden oluyor.

1

Genel olarak geleneksel tedavi yöntemlerine başvuruluyor. Müshil ilaçlar ile dışkı yumuşatıcılarda en çok başvurulan tedavi metotları arasında yer alıyor. Son yıllarda ise probiyotik yiyecekler hangi hastalıklara iyi gelir konusu üzerine yapılan çalışmalar İrritabl sendromunun neden olduğu kabızlığın giderilmesinde etkinliğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte probiyotik takviyeler giderek ilgi gören besin takviyeleri haline geliyor.

Birtakım çalışmalar neticesinde probiyotik bakımdan zengin olan takviye gıdaların hem yetişkinler üzerinde hem de çocuklar üzerinde kabızlığın önlenmesinde etkisi ortaya çıkmıştır. İrritabl sendromu yaşayan çocuklarda yapılan bir çalışma üzerine B.Lactis adındaki bir bakterinin kabızlığı önlediği sonucu ortaya çıkmıştır. Yetersiz beslenme söz konusu ise probiyotik takviyesi  ile İrritabl sendorumunun sebebiyet verdiği kabızlık sorununa çare bulunabiliyor.

İshale Karşı Probiyotik Yiyecekler

Normalden daha sık meydana gelen ve gevşek bağırsak hareketleri olarak tanımlanan diyare probiyotik yiyecekler hangi hastalıklara iyi gelir sorusuna bir cevap oluşturuyor. Diyare genel olarak kısa ömürlü olup ancak bazı kişilerde kronik bir hal alabiliyor. Gıda zehirlenmesi ve gastroenterit mide gribi olarak bilinen bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Probiyotikler ise ortaya çıkan ve enfeksiyona bağlı olarak gelişen dışkı sıklığını azaltıyor. Probiyotikler üzerine yapılan çalışmalar ishal riskinin % 34 oranının probiyotikler tarafından önlendiğinin sonucunu veriyor.

Lactobacillus acidophilus, rhamnosus GG ve bulgaricus diyare semptomlarının azalmasında etkin olarak görev alıyorlar. Antibiyotik kullanmak çocuklarda ishalin bir diğer yaygın sebebi olarak görülüyor. Probiyotik yiyecekler hangi hastalıklara iyi gelir denildiğinde ilk olarak ishali önlediği ve kabızlığı önemli oranda giderdiği bilgisi veriliyor. Antibiyotik kullanımından sonra ishalin görülme nedeni şöyledir: Antibiyotik bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri yok ederken aynı zamanda yararlı bakterilerinde yok olmasına neden oluyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde probiyotik alımı genellikle antibiyotik sonucunda seyir eden bir ihtiyaç haline dönüşüyor.

Probiyotiklerin Beyin Sağlığındaki Etkileri

Bağırsak ve beyin sağlığı arasında güçlü bir bağ olduğu biliniyor. Buradan hareketle probiyotik yiyecekler hangi hastalıklara iyi gelir hakkında beyin sağlığı üzerindeki etkilerine de değiniliyor. Kolondaki bakteri kısa zincirli yağ asitlerine dönüşüyor ve fermente olarak bağırsakların beslenmesine yardımcı oluyor. Bahsi geçen bileşikler sinir sistemine ve beyne de fayda sağlıyor.

Hem hayvanlar hem de insanlar üzerine yapılan çalışmalar neticesinde otizm, depresyon, anksiyete, zayıf hafıza belirtileri ve obsesif kompülsif bozukluklarının tedavisinde probiyotik bakterilerin özellikleri aktif bir şekilde olumlu etki gösteriyor. Öyle ki araştırmalar sonucunda boğaz kanseri hastalarının kanında görülen stres hormonunun 2 hafta önce probiyotik kullanımı ile azaldığı gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir